Dita ndërkombëtare e personave me aftësi të kufizuara, ngjarjet kryesore të 3 dhjetorit

Dita ndërkombëtare e personave me aftësi të kufizuara, ngjarjet kryesore të 3 dhjetorit

07:11, 03/12/2018

Sot data shënon 3 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë

3 dhjetori është dita e 337-të e kalendarit gregorian (dita e 338-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 28 ditë.

Ngjarje

1800 - U zhvillua Beteja në Hohenlinden ku Austrianët u mundën.
1818 - Illinois bëhet shteti i 21-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
1917 - Pas gati 20 viteve planifikim dhe konstruktim hpet Quebec Bridge për trafik.
1973 - Programi Pioneer: Pioneer 10 emeton fotografitë e para nga afët të Jupiterit.
1992 - Dërgohet SMS-ja e parë në botë.
1999 - NASA humbë radio kontaktin me mars Polar Lander pak momente para se anija të hynte në atmosferën e marsit.

Lindje

1447 - Bajaziti i II, sulltan i perandorisë Osmane
1800 - France Presheren, shkrimtar dhe jurist slloven
1857 - Joseph Conrad, prozator anglez me prejardhje polake
1889 - Isak Samokovlija, letrar boshnjak
1924 - John Backus, shkencëtar amerikan i kompjuterizmit
1930 - Jean-Luc Godard, regjisor filmi franko-zviceran
1960 - Daryl Hannah, aktore amerikane
1976 - Semir Devoli, futbollist boshnjak
1968 - Brendan Fraser, aktor kanadez
1981 - David Villa, futbollist spanjoll

Vdekje

1894 - Robert Louis Stevenson shkrimtar i famshëm skocez
2000 - Gwendolyn Brooks, shkrimtare amerikane
2011 - Sabri Godo, politikan, shkrimtar dhe skenarist shqiptar. (l. 1929)

Festa dhe përvjetorë

Dita e OKB-së për personat me aftësi të kufizuara

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco