Njihuni me ngjarjet më të rëndësishme të 20 Shtatorit

Njihuni me ngjarjet më të rëndësishme të 20 Shtatorit

06:50, 20/09/2018

Sot data shënon 20 Shtator. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

20 shtatori është dita e 263-të e kalendarit gregorian (dita e 264-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 102 ditë.

Ngjarje

1187 - Saladini filloi rrethimin e Jeruzalemit.

1519 - Ferdinand Magellan filloi udhëtimin e tijë nga Sanlúcar de Barrameda me 270 nerëz, për të përshkuar globin.

1596 - Diego de Montemayor themeloi qytetin Monterrey në Spanjën e Re.

1633 - Galileo Galilei u detyrua para Inkuizicionit për mësimet e tijë rreth rrotullimit të Tokës rreth Diellit.

1879 - U themelua, klubi më i vjetër irlandez, futbollistik Cliftonville F.C. nga John McCredy McAlery.

1881 - Chester A. Arthur u shpall presidenti i 21-të i ShBA-ve.

1930 - U formua Kisha Katolike Syro-Malankara nga Archbishop Mar Ivanios

1946 - Për herë të parë u mbajt Festivali i Filmit në Kanë.

1960 - Togo anëtarësohet në OKB

1962 - James Meredith, një afrikano-amerikan, u ndalua të hyjë në Universitetin e Misisipit.

1969 - John Lennon largohet nga grupi The Beatles, por nuk jep deklaratë publike.

1977 - Vietnami i bashkangjitet Kombeve të Bashkura.

1979 - Lee Iacocca zgjedhet president i kompanisë Chrysler Corporation.

1990 - Osetia Jugore shpall pavarësi nga Gjeorgjia.

Lindje

1934 - Sophia Loren,aktore filmi italine

1947 - Mia Martini, këgëtare italiane.

1971 - Henrik Larsson,futbollist norvegjez

1980 - Alen Baši?, futbollist boshnjak

1983 - Yuna Ito, këngëtare j-popi dhe aktore japoneze

1985 - Franceska Jaimes, aktore pornografike kolumbiane

Vdekje

1863 - Jacob Grimm, filozof dhe letrar gjerman

1898 - Theodor Fontane,shkrimtar dhe gazetar gjerman

1957 - Jean Sibelius, kompozitor finlandez

1971 - Giorgos Seferis, poet grek, nobelist

1996 - Kresho Golik,regjisor kroat.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco