10 Gusht, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

10 Gusht, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

07:37, 10/08/2018

Sot data shënon 10 Gusht. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.


Ngjarje

612 p.e.s. - Vrasja e Sinsharishkunit, Mbret i Perandorisë Asiriane.

610 - Në Islam, dita tradicionale e festës Nata e Lejletul Kadrit, kur i dërguari Muhammedi filloi të pranojë Kur'anin. (figura 1)

1316 - Lufta e dytë në Athenry.

1519 - Ferdinand Magellani me pesë anije lundron nga Seville për të përshkuar rrotull globin. (figura 2)

1557 - Në luftën në St. Quentin Spanja fiton kundër Francës.

1680 - Revolti Pueblo fillon në Nju Meksiko.

1809 - Quito, tani kryeqytet i Ekuadorit, pavarësohet nga Spanja.

1821 - Missouri bëhet shteti i 24 i Shteteve të Bashkuara.

1905 - Fillojnë negociatat mes Rusisë dhe Japonisë në Portsmouth, New Hampshire.

1920 - Sulltani Mehmedi i VI nënshkruan Marrëveshjen e Sèvres me të cilën e ndajnë Perandorinë Osmane në dy pjesë me Aleatët

1923 - Arrestohet anarkisti italiano- amerikan, Carlo Tresca.

1944 - LDB: Trupat amerikane mundin trupat e fundit japoneze në Guam.

1969 - Një ditë më parë vriten Sharon Tate dhe katër të tjerë nga kulti i udhëhequr nga Charles Manson, kurse këtë ditë vriten Leno dhe Rosemary LaBianca.

1977 - Në Yonkers, New York, postieri 24 vjeçare David Berkowitz njohur si "Son of Sam" (lexo: San of Sem, sq.Djali i Semit) arrestoht për vrasje serike në Nju Jork Siti.

1981 - Koka e djalit të udhëheqësit televiziv John Walsh gjendet në Hollywood, Florida.

1990 - Masakrohen më shumë se 127 myslimanë në Sri Lankën veri lindore ng paramilitarët.

2000 - Popullsia botërore arrin shifrën 6 miliard sipas www.ibiblio.org, gjurmues i popullsisë botërore.

2003 - Temperatura më e lartë e arritur në Mbretërinë e Bashkuar , 38.5°C (101.3°F), në Kent.

2003- Yuri Ivanovich Malenchenko bëhet personi i parë që martohet në gjithësi.

2005 - Lee Seung Seop vdes në Korenë Jugore pas lujtjes së lojës kompjuterike StarCraft pandërprerë 49 orë.

Lindje

1874 - Herbert C. Hoover, politikan dhe kryetar i SHBA-ve.

1901 - Safet Butka, profesor, publicist, nacionalist shqiptar si veprimtar i Ballit Kombëtar.

1960 - Antonio Banderas, aktor spanjoll.

Vdekje

612. p.l. Kr. - Sinsharishkun,mbret asirian

1535 - Ippolito de' Medici, sundues i Firence (i helmuar)

1633 - Anthony Munday, shkrimtar anglez

1637 - Johann Gerhard, udhëheqës gjerman

1653 - Maarten Tromp, admiral holandez

1723 - Guillaume Dubois, kardinal francez

1784 - Allan Ramsay, piktor skocez

1802 - Franz Aepinus, shkencëtar gjerman

1806 - Michael Haydn, skulptor austriak

1839 - John St. Aubyn, mbledhes i fosileve britanik

1960 - Frank Lloyd, , skenarist dhe producent amerikan (* 1886.)

2008 - Isaac Hayes, producent amerikan , fitues i çmimit Nobel (* 1942.)

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment