12 Korrik, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

12 Korrik, ja ngjarjet e rëndësishme të ndodhura në këtë datë

07:00, 12/07/2018

Sot data shënon 12 Korrik. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1543 – Mbreti i Anglisë, Henri i Shtatë martohet me gruan e tij të gjashtë dhe të fundit, Catherne Parr. Martesa ishte kryer në Pallatin Hampton.

1562 – Ushtruesi i detyrës së ipeshkvit të Yucatanit, Diego de Landa, dogji librat e shenjtë të civilizimit Maja.

1804 – Ish-sekretari i Thesarit të Shteteve të Bashkuara, Alexander Hamilton, vdes pasi ishte qëlluar në një duel.

1812 – Gjatë luftës ndërmjet SHBA-së dhe Kanadasë, trupat amerikane pushtojnë Windsorin e Ontarios.

1862 – Kongresi amerikan autorizoi ndarjen e Medaljes së Nderit.

1920 – Ishte nënshkruar Traktati paqësor ndërmjet Lituanisë dhe Bashkimit Sovjetik. Ky i fundit me këtë marrëveshje pranonte pavarësinë e shtetit lituanes.

1962 – Grupi legjendar i rok ‘n’ rollit për herë të parë performoi në ndonjë koncert. Ai ishte paraqitur në një klub të Londrës.

Shkence dhe teknike

1970: Thor Heyerdahl arrin me ekuipazhin e tij me një varke prej paprusi- me emrin Ra II mbas 57 ditesh ne Atlantik ishujt Karibikinsel Barbados.

Lindje

1967 - John Petrucci - Kitaristi dhe themeluesi i bendit Dream Theater

100 p.e.s. Jul Cezari - Perandor i Romës

•2002 lindi bledar gjabri ma i madhi i shqipris

Vdekje

1536 - Erazmo Roterdams, humanist, letrar, filolog dhe filozof holandez.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco