Raporti tronditës i BB: Në spitalet e Shqipërisë, 30 % e stafit janë punonjës pa profesion

Raporti tronditës i BB: Në spitalet e Shqipërisë, 30 % e stafit janë punonjës pa profesion

12:20, 07/12/2017

Banka Botërore ka publikuar një raport për Ballkanin Perëndimor.

Në raport thuhet se në Shqipëri 35 për qind e stafeve nëpër spitalet publike janë ‘non medical professionals’. Sipas Bankës Botërore nuk janë as mjekë, as infemiere as laborantë, dmth janë punonjës pa një status mjekësor.

Sipas BB, kjo është shifra më e lartë në botë.

E pas këtij raporti natyrshëm lind edhe pyetja: Kush punon në spitalet e Shqipërisë? Marangozë, hidraulikë, apo gomista?

Nëse stafi jo mjekësor do të ulej në përqindjen normale që e kanë vendet e tjera të botës, atëherë me paratë e kursyera ne mund të punësonim më shumë mjekë, ose të rrisnim rrogat e mjekëve ekzistues.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Skeptiku07/12/2017 16:04

Pastrues e mirembajtes pa fund por zhul dhe shkaterrim ekstrem.Hajde bilanc hajde. Kjo tregon se sa abuzojme me punen ne.

Shto koment