Zbulohet një gjen i ri kundër plakjes, ja si funksionon

Zbulohet një gjen i ri kundër plakjes, ja si funksionon

22:10, 19/06/2024
A+ Aa A-

Është zbuluar një gjen i ri që ju ndihmon të plakeni shëndetshëm dhe përmirëson cilësinë e jetës tuaj.

Quhet Mytho dhe zbulimi i tij është për shkak të kërkimeve ndërkombëtare që zgjatën nëntë vjet dhe të udhëhequr nga Universiteti i Padovës, Universiteti i Bolonjës, Instituti Telethon i Gjenetikës dhe Mjekësisë i Pozzuoli dhe Istituto Superiore di Sanità i Romës kontribuan në studimin, botuar në Journal of Clinical Investigation.

Eksperimentet në një krimb

 

Eksperimentet e kryera mbi krimbin Caenorhabditis Elegans, një model kafshësh i përdorur gjerësisht në laboratorët gjenetikë në mbarë botën, tregojnë se duke fikur këtë gjen, qelizat plaken para kohe dhe jetëgjatësia shkurtohet; duke e aktivizuar, megjithatë, ju mund të ruani një gjendje të mirë shëndetësore për më gjatë.

“Gjithçka filloi me kërkimin kompjuterik për të identifikuar gjenet e mundshme ende të panjohura në gjenomin e njeriut,” thotë studiuesi Anais Franco Romero.

“Midis kandidatëve të ndryshëm, ekipi u përqendrua në një gjen që dallohej për konservimin jashtëzakonisht të madh midis llojeve të ndryshme të kafshëve, nga njerëzit te krimbat, i quajtur Mytho”, thotë Franco.

Mekanizmat e rregulluar nga gjeni

Studiuesit gjithashtu arritën të kuptojnë mekanizmat molekularë të qeverisur nga ky gjen: ata zbuluan se ai rregullon mekanizmin e autofagjisë, i cili lejon heqjen e proteinave dhe përbërësve të tjerë të dëmtuar brenda qelizave.

Çfarë dimë për kodin tonë gjenetik?

“Pas viteve të studimeve, ne kemi arritur të dimë diçka për gjenomin tonë, por funksioni i pjesës më të madhe të kodit tonë gjenetik është ende i panjohur. Një shembull janë gjenet që kodojnë proteinat, nga të cilat më shumë se 5 mijë nga gjithsej 20 mijëra janë krejtësisht të panjohura. Kjo është arsyeja pse vitet e fundit kemi përdorur burime dhe energji për të karakterizuar këtë botë të panjohur të ADN-së sonë”, komenton Marco Sandri, koordinator i studimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco