Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Konventa e Republikanëve, çfarë solli? I ftuar: Enri Ceno

Ekspertët: Ngjyra e rrobave të banjës së fëmijës mund të luajë një rol në sigurinë e tyre në pishinë

Ekspertët: Ngjyra e rrobave të banjës së fëmijës mund të luajë një rol në sigurinë e tyre në pishinë

17:07, 10/06/2024
A+ Aa A-

Ngjyra e rrobave të banjës së fëmijës suaj mund të ndikojë në sigurinë e tyre në një pishinë ose në plazh.

Kështu deklarojnë ekspertët e sigurisë së ujit, të cilët kanë parë nga afër se si ngjyra e rrobave të banjës mund të ndikojë se sa i dukshëm është një fëmijë nën ujë.

“Ngjyra e rrobave të banjës së një fëmije mund të ndikojë ndjeshëm në dukshmërinë e tyre në ujë, gjë që është thelbësore në parandalimin e mbytjeve. Ngjyrat e ndezura duken më qartë në ujë, duke e bërë më të lehtë për rojet e plazhit dhe prindërit të dallojnë shpejt një fëmijë, veçanërisht në një situatë emergjente. Njerëzit duhet të shmangin rrobat e banjës në ngjyrë blu të hapur, gri ose jeshile pasi ato mund të përzihen me ujin dhe mjedisin e pishinës, duke e bërë të vështirë për të dalluar një fëmijë. Ne rekomandojmë ngjyra të ndezura si e verdha neoni, portokallia, rozë dhe e kuqe e ndezur. Këto ngjyra janë shumë të dukshme si nën ujë ashtu edhe në sipërfaqe", tha Bernard Fisher, drejtor i shëndetit dhe sigurisë për Shoqatën Amerikane të Mbrojtësve të Shpëtimit./ "CNN

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco