Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët, tubim në mbështetje të liderit të opozitës Sali Berisha

Vera erdhi, ja 6 frutat që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

Vera erdhi, ja 6 frutat që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

11:51, 10/06/2024
A+ Aa A-

Frutat rekomandohen gjithmonë për një dietë të ekuilibruar. Megjithatë, nëse doni të humbni peshë, ka disa fruta që duhet t’i favorizoni dhe të tjera që duhet t’i shmangni.

Në të vërtetë, sheqeri (fruktoza) që përmbahet në fruta mund të ngadalësojë humbjen e peshës ose madje të nxisë shtimin në peshë. Këtu janë 6 fruta që duhet të hani për të përfituar humbjen e peshës.

Mollët

Mollët janë fruti ideal për këdo që dëshiron të mbajë dietë. Ato reduktojnë oreksin, falë fibrave të tyre ngopëse që përmbajnë pektinë dhe përmbajtjes së tyre të ulët të kalorive. 100 gramë mollë përmbajnë vetëm 52 kalori.

Mangot

Ndërsa mangot kanë shije shumë të ëmbël, ato janë 82% ujë, gjë që i bën këto fruta ekzotike një zgjedhje të shkëlqyer diete.

Përveç kësaj, mangot janë gjithashtu një koktej i vërtetë vitaminash dhe ndër të gjitha virtytet e tyre, ato ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe uljen e nivelit të kolesterolit. Një studim tregon se ngrënia e një mango 30 minuta para vaktit ndihmon për të humbur peshë.

Limon

Limoni është një detoksifikues i shkëlqyer. Nëse nuk ju bën të humbni peshë, në mënyrë rigoroze, ndihmon në forcimin e trupit sepse vepron në disa nivele.

Pjesa e bardhë e limonit ndihmon për shembull për të ngadalësuar kalimin e yndyrave dhe sheqernave në trup falë pektinës, ndërsa vetë lëngu i limonit stimulon lëngjet e stomakut dhe nxit transformimin e dopaminës dhe serotoninës, dy hormone që rregullojnë urinë.  Për sa i përket kalorive, një limon përmban vetëm 20 kalori për 100 gram.

Pjepri

Një frut veror, pjepri është gjithashtu fruti ideal për të humbur peshë. E përbërë kryesisht nga uji, përmban vetëm 34 kalori për 100 gr. Përveçse detoksifikues, është edhe diuretik dhe në këtë mënyrë ndihmon në eliminimin e toksinave.

Portokalli i kuq

Ashtu si limoni, portokalli i kuq është një përforcues i shkëlqyer për trupin. I përbërë nga 90% ujë, është një djegës natyral i shkëlqyeshëm i yndyrës, veçanërisht falë flavonoideve të naringinës që përmban, një përbërje organike që i jep portokallit të kuq fuqinë dobësuese, por edhe falë naringeninës, e cila do të kishte një efekt parandalues ​​për mbipeshën.

Përveçse është i pasur me fibra, një portokall i kuq përmban vetëm 39 kalori. Ky frut është gjithashtu një koktej i vërtetë i vitaminave, veçanërisht vitaminës C, e cila ndihmon në sekretimin e një hormoni që stimulon humbjen e peshës.

Mjedër

Ky frut i kuq që të gjithë e duan është jashtëzakonisht i ulët në kalori (mezi 38 kalori për 100 g mjedër). Natyrisht, për të përfituar nga përfitimet e tij, duhet t’i hani pa sheqer dhe të thjeshta. Mjedrat janë gjithashtu të pasura me vitamina pasi 100 g mjedër përbën pothuajse 25 mg vitaminë C ose rreth 1/3 e marrjes së rekomanduar ditore.

Kokrrat që gjenden tek mjedra janë të pasura me celulozë, një lëndë ushqyese që ndihmon në luftimin e kapsllëkut dhe nxit tretjen. E lehtë dhe praktike për t’u ngrënë, mjedrat janë një nga ato fruta që mund të hahen pa masë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco