Çfarë është lupusi?

Çfarë është lupusi?

09:43, 10/06/2024
A+ Aa A-

Lupusi është një sëmundje kronike autoimune e karakterizuar nga sistemi imunitar që sulmon gabimisht indet dhe organet e trupit.

Kjo shkakton inflamacion dhe dëmtim që mund të prekë shumë sisteme të ndryshme, duke përfshirë lëkurën, artikulacionet, veshkat, zemrën, mushkëritë, trurin dhe qelizat e gjakut. Forma më e përhapur e lupusit është lupusi eritematoz sistemik (SLE), por ka lloje të tjera, si lupusi i lëkurës (që prek lëkurën), lupusi i induktuar nga ilaçet (i shkaktuar nga medikamente të caktuara) dhe lupusi neonatal (që prek të porsalindurit).

Image

Simptomat dhe diagnoza

Simptomat e lupusit mund të ndryshojnë shumë tek individët dhe mund të përfshijnë lodhje, dhimbje dhe ënjtje të kyçeve, skuqje të lëkurës (shpesh në formë fluture në fytyrë), ethe, rënie flokësh, ndjeshmëri ndaj dritës së diellit, dhimbje gjoksi dhe probleme me veshkat. Simptoma të tjera të mundshme janë problemet neurologjike si dhimbja e kokës dhe humbja e kujtesës, dhe dukuri si Raynaud (ku gishtat e duarve dhe këmbëve ndryshojnë ngjyrën si reagim ndaj të ftohtit ose stresit).

Diagnostifikimi i lupusit është i vështirë për shkak të simptomave të tij të ndryshme që mbivendosen me sëmundje të tjera. Një diagnozë e plotë zakonisht përfshin rishikimin e historisë mjekësore të pacientit, kryerjen e një ekzaminimi fizik dhe kryerjen e një sërë testesh, duke përfshirë testet e gjakut si testi i antitrupave antinuklearë (ANA), analizat e urinës dhe nganjëherë biopsi të organeve të prekura.

Shkaqet dhe nxitësit

Shkaku i saktë i lupusit mbetet i paqartë, por besohet se lind nga një kombinim i predispozicionit gjenetik, nxitësve mjedisorë dhe ndoshta ndikimeve hormonale. Shkaktarët e njohur që mund të provokojnë simptoma të lupusit përfshijnë rrezet e diellit, infeksionet dhe medikamente të caktuara.

Trajtimi dhe menaxhimi

Edhe pse nuk ka kurë për lupusin, trajtimi përqendrohet në menaxhimin e simptomave, reduktimin e inflamacionit dhe parandalimin e dëmtimit të organeve. Planet e trajtimit janë shumë të individualizuara dhe mund të përfshijnë përdorimin e medikamenteve anti-inflamatore, medikamenteve antimalariale (siç është hidroksilklorina), kortikosteroideve, barnave imunosupresive dhe biologjike. Për më tepër, modifikimet e stilit të jetesës luajnë një rol vendimtar në menaxhimin e sëmundjes. Pacientët këshillohen të mbajnë kujdes të rregullt mjekësor, t'i përmbahen një diete të shëndetshme, të angazhohen në stërvitje të rregullta, të mbrohen nga ekspozimi i tepërt i diellit dhe të menaxhojnë stresin në mënyrë efektive.

Të jetosh me lupusin

Menaxhimi i lupusit kërkon një qasje gjithëpërfshirëse që përfshin trajtimin mjekësor dhe rregullimet e stilit të jetesës. Ndjekjet e rregullta me ofruesit e kujdesit shëndetësor janë thelbësore për të monitoruar gjendjen dhe për të rregulluar trajtimet sipas nevojës. Me menaxhimin e duhur, individët me lupus mund të bëjnë jetë aktive dhe të kënaqshme pavarësisht natyrës kronike të sëmundjes. Kërkimet e vazhdueshme dhe përparimet në trajtimet mjekësore ofrojnë shpresë për menaxhim më të mirë dhe cilësi të përmirësuar të jetës për ata që preken nga lupusi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco