Mjekët kinezë arrijnë suksesin botëror: Terapia me qeliza staminale shëron diabetin te një burrë 59-vjeçar

Mjekët kinezë arrijnë suksesin botëror: Terapia me qeliza staminale shëron diabetin te një burrë 59-vjeçar

10:25, 29/05/2024
A+ Aa A-

Mjekët kinezë pretendojnë se kanë shëruar diabetin duke përdorur terapinë me qeliza staminale tek një burrë 59-vjeçar. Ky është rasti i parë ku diabeti është shëruar plotësisht. Pacienti, i trajtuar në vitin 2021, ka hequr dorë nga mjekimi që nga viti 2022. Ai kishte diabet të tipit 2 për 25 vjet dhe kishte nevojë për injeksione të shumta ditore insuline për të shmangur komplikimet e rënda.

Trajtimi përfshin krijimin e qelizave artificiale të pankreasit që prodhojnë insulinë, thelbësore për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Këto qeliza janë marrë nga qelizat burimore të pacientit, të cilat mund të transformohen në lloje të ndryshme qelizash të nevojshme për trupin. Duke i implantuar këto qeliza të rritura në laborator, pacienti filloi të prodhojë përsëri insulinë në mënyrë natyrale.

Image

Image

Ky zbulim sugjeron se është e mundur të rikthehet aftësia e trupit për të rregulluar sheqerin në gjak pa ndryshime në stilin e jetës. Ky është një përparim i rëndësishëm në terapinë qelizore për diabetin, sipas ekspertëve si Timothy Kieffer nga Universiteti i Kolumbisë Britanike.

Pavarësisht premtimit të saj, terapia kërkon testime dhe përsosje të mëtejshme. Rritja e procesit është thelbësor për aplikim më të gjerë, pasi konvertimi i qelizave staminale në qeliza pankreatike është aktualisht i ndërlikuar, kërkon kohë dhe është i kushtueshëm. Trajtimi mund të jetë më efektiv për diabetin e tipit 2. Diabetet e tipit 1 mund të përballen me sfida për shkak të refuzimit të mundshëm të sistemit imunitar të qelizave të reja.

Ky zhvillim mund të ndikojë ndjeshëm te të sëmurët me diabet dhe për ata që rrezikohen nga sëmundja.

Hulumtimi, i botuar në revistën Cell Discovery, është kulmi i përpjekjeve globale për dekada për të zhvilluar terapi efektive të qelizave staminale për diabetin. Ai përfshinte bashkëpunimin midis Spitalit Changzheng të Shangait, Qendrës për Përsosmëri në Shkencën e Qelizës Molekulare nën Akademinë Kineze të Shkencave dhe Spitalin Renji. Kjo terapi potencialisht mund të çlirojë pacientët nga medikamentet kronike, të përmirësojë shëndetin dhe cilësinë e jetës dhe të reduktojë kostot e kujdesit shëndetësor.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco