Ekspozimi para lindjes ndaj kimikateve mund të rrisë rrezikun e obezitetit dhe hipertensionit te fëmijët

Ekspozimi para lindjes ndaj kimikateve mund të rrisë rrezikun e obezitetit dhe hipertensionit te fëmijët

13:46, 28/05/2024
A+ Aa A-

Ekspozimi ndaj kimikateve që prishin sistemin endokrin gjatë shtatzënisë mund të rrisë rrezikun e obezitetit dhe hipertensionit tek fëmijët, sugjeron një studim i ri.

Ndërprerësit endokrinë (EDC) janë kimikate që gjenden pothuajse kudo në mjedisin tonë.

Ato mund të gjenden në kozmetikë, benzinë, produkte higjienike dhe pastrimi, veshje, mobilje, kanaçe, ambalazhe ushqimore dhe plastikë.

Një studim i ri global nga Instituti për Shëndetin Global (ISGlobal) në Barcelonë ka treguar se ekspozimi prenatal ndaj ndërprerësve endokrinë shoqërohet me një shëndet më të dobët metabolik në fëmijëri, gjë që rrit rrezikun e sindromës metabolike në moshën e rritur.

Termi "sindromë metabolike" përfshin patologji të tilla si obeziteti abdominal, hipertensioni dhe rezistenca ndaj insulinës, të cilat së bashku rrisin gjasat për të vuajtur nga sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti i tipit 2.

Studimi u botua së fundmi në revistën 'Jama Netëork Open' dhe shton dëshmitë në rritje për rreziqet e këtyre kimikateve për shëndetin.

'Përzierjet e kimikateve nga burime të ndryshme'

"Ky studim ndryshon mënyrën se si ne i shikojmë EDC-të duke theksuar se ne jemi të ekspozuar ndaj përzierjeve të tyre nga burime të ndryshme si ushqimi, ajri dhe kontakti me lëkurën, në vend të kimikateve të veçanta,"tha  Nuria Güil Oumrait, një studiuese e ISGlobal dhe e para autore e studimit, për Euronews Health.

"Gjetjet tregojnë se lidhjet me rreziqet shëndetësore vërehen vetëm kur këto kimikate vlerësohen si përzierje, duke reflektuar skenarin më të vërtetë të ekspozimit tonë aktual," shtoi ajo.

Ekspertët thonë se më shumë rregullore qeveritare duhet të zbatohen për të kufizuar ekspozimin tonë ndaj këtyre kimikateve.

Por gjithashtu “për të parandaluar marrjen, është e rëndësishme të kemi parasysh zakonet e përditshme që mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të ekspozimit, duke kontribuar në një mjedis më të shëndetshëm si për individët ashtu edhe për fëmijët e tyre”, tha Güil Oumrait.

Këto përfshijnë shmangien e plastikës gjatë ruajtjes ose gatimit të ushqimit, zgjedhjen e mjeteve kozmetike që janë pa përçarës endokrine (të tilla si parabenet, benzofenoni, triclosani dhe ftalatet), reduktimi i marrjes së ushqimeve të përpunuara ose të konservuara dhe kufizimi i konsumit të produkteve shtazore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco