Vitamina E, për çfarë shërben dhe pse është kaq e rëndësishme në verë!

Vitamina E, për çfarë shërben dhe pse është kaq e rëndësishme në verë!

12:21, 27/05/2024
A+ Aa A-

Vitamina E është një aleat i shkëlqyer sidomos në verë, një vitaminë që ndihmon në mirëqenien fizike dhe emocionale. Ajo ka veti antioksiduese, të dobishme për të luftuar stresin, i cili nxit plakjen.

Në cilat ushqime gjendet vitamina E?

Ndër burimet më të mira ushqimore të vitaminës E janë farat, në veçanti farat e lulediellit, frutat e thata si bajamet, lajthitë dhe arrat, ullinjtë dhe vaji i ullirit ekstra i virgjër, por edhe perimet me gjethe jeshile. Dhe gjithashtu disa varietete të frutave të freskëta, si avokado, manaferra dhe rrush. 

Çfarë përfitimesh sjell vitamina E?

Lufton lodhjen

Në muajt e verës me rritje të temperaturave rritet rreziku për të vuajtur nga ënjtjet dhe rëndimet. Falë veprimit të saj antioksidues, vitamina E nxit qarkullimin e duhur të gjakut. Për shembull, si një meze të lehtë të mëngjesit ose të pasdites, së bashku me fruta të freskëta, zgjidhni disa bajame ose fara luledielli.

Lufton lodhjen

Në verë, a e gjeni veten më pak të fokusuar dhe më të lodhur? Vitamina E është gjithashtu një aleat i shkëlqyer për shëndetin e trurit dhe neuroneve të tij. Mungesa e kësaj vitamine shoqërohet edhe me dobësi dhe lodhje të muskujve, të cilat mund të përkeqësohen këtë sezon për shkak të ndryshimeve të papritura klimatike. Marrja e ushqimeve që janë të pasura me to në dietë ju lejon gjithashtu të qëndroni larg lodhjes fizike.

Është e mirë për lëkurën

Në ditët e bukura të verës kalojmë më shumë kohë jashtë. Vitamina E është gjithashtu një aleat në rritjen e mbrojtjes së lëkurës ndaj dëmtimit të shkaktuar nga ekspozimi në diell.

Kjo vitaminë, në fakt, përveçse ka veti të shkëlqyera antioksiduese dhe mbrojtëse, lehtëson përthithjen e vitaminës A, e cila është edhe aleate e lëkurës në luftën kundër stresit oksidativ të shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit.

Dy shembuj për t'u vënë në praktikë menjëherë në tavolinë janë: pasurojeni sallatat shumë të zakonshme të perimeve me gjethe me ushqime të tilla si karotat apo kajsitë, dhe sigurisht me pak vaj ulliri.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco