Sondazhi zbulon një mënyrë të re dhe të shpejtë për të qetësuar ankthin

Sondazhi zbulon një mënyrë të re dhe të shpejtë për të qetësuar ankthin

13:21, 21/05/2024
A+ Aa A-

Mjeti më i thjeshtë për të qetësuar ankthin është vetëm një hap larg, sipas një studimi të fundit. Një sondazh me 2000 amerikanë me hapësira të jashtme në shtëpi zbuloi se 94% e të anketuarve ranë dakord se akti i thjeshtë i daljes jashtë i ndihmon ata të relaksohen kur janë të stresuar ose në ankth. Mesatarisht, të anketuarit raportuan se duhen rreth nëntë minuta për t'u qetësuar dhe për t'u çlodhur kur janë të stresuar pasi kanë dalë për ajër të pastër.

I porositur nga TruGreen për Muajin e Ndërgjegjësimit për Shëndetin Mendor në maj dhe i kryer nga Talker Research, hulumtimi zbuloi se shtatë në dhjetë kanë marrë një vendim të ndërgjegjshëm për të kaluar më shumë kohë jashtë për të përmirësuar shëndetin e tyre mendor. Në mënyrë të ngjashme, 69% kanë bërë një përpjekje për të përfshirë kohën jashtë në rutinën e tyre të përditshme.

Duke parë stresin dhe ankthin e përditshëm, të anketuarit e vlerësuan stresin e tyre në një nivel mesatar prej katër (në një shkallë nga një deri në 10).

Megjithatë, ata që përfshijnë kohën në natyrë në rutinat e tyre të përditshme raportuan nivele më të ulëta të stresit (4) krahasuar me ata që nuk e bëjnë (5), në një shkallë nga një në 10.

Sipas hulumtimit, stresuesit më të mëdhenj të jetës së përditshme amerikane janë financat (52%), ngjarjet aktuale (37%), shëndeti (37%) dhe marrëdhëniet (29%).

Të anketuarit raportuan aktivitete duke përfshirë frymëmarrjen në ajër të pastër (54%), shëtitjen (53%), pastrimin dhe organizimin (34%) dhe dërgimin e mesazheve ose t'i telefonojë një shoku (33%) si mënyra të dobishme për të reduktuar stresin.

Duke reflektuar për përfitimet pozitive të shëndetit mendor të kohës jashtë, më shumë se gjysma (51%) e të anketuarve e konsideruan të panegociueshme të pasurit e një hapësire të jashtme kur ata u zhvendosën në shtëpinë e tyre.

Por, pavarësisht përfitimeve të kohës në natyrë, shumë përpiqen t'i japin përparësi: 65% e atyre që kanë rutina në natyrë do ta anashkalojnë atë në një ditë të ngarkuar.

Studimi zbuloi gjithashtu njohuri mbi lidhjen emocionale që amerikanët kanë me hapësirat e tyre të jashtme.

Gati gjysma (48%) thanë se pasja e një oborri të bukur u jep atyre një ndjenjë krenarie dhe tre të katërtat (74%) mendojnë se duhet të kalojnë më shumë kohë sesa duke shijuar hapësirën e tyre të jashtme.

Prej tyre, 57% madje ndihen fajtorë që nuk kalojnë mjaftueshëm kohë jashtë në oborret e tyre.

Dhe estetika ndikon gjithashtu në kohën e jashtme: Më shumë se nëntë në 10 të anketuar (92%) thanë se rrëmuja ose mirëmbajtja e dobët e oborreve të tyre ndikon negativisht në kënaqësinë e tyre të kohës në natyrë.

"Një hapësirë e jashtme e mirëmbajtur rrit tërheqjen e shtëpisë dhe e bën më të lehtë për pronarët e shtëpive që të përfshijnë kohën e jashtme në rutinën e tyre të përditshme. Por ndërsa mirëmbajtja e hapësirave të jashtme është një prioritet për gati 90% të amerikanëve, ai vjen me sfida si heqja e të këqijave dhe kontrolli i parazitëve," tha Matt Morelli, menaxher teknik rajonal në TruGreen. "Nëse mirëmbajtja ndihet dërrmuese, partneriteti me një profesionist mund të lehtësojë barrën, në vend që të përballet vetëm me detyrën, kështu që pronarët e shtëpive mund të rikthehen të shijojnë kohën e tyre të lirë – duke përfshirë qëndrimin jashtë."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco