7 llojet e frutave dhe perimeve që mund të hahen me lëkurë

7 llojet e frutave dhe perimeve që mund të hahen me lëkurë

09:20, 21/04/2024
A+ Aa A-

Me siguri, që edhe ju sapo bëni pazarin e ditës apo javës, nxitoni për të larë perimet dhe frutat e blera dhe për t’i sistemuar më pas në frigorifer apo vendin e duhur në kuzhinë. Në momentin që vendosni t’i shtoni në receta të ndryshme, heqja e lëkurës dhe qërimi i tyre mbetet një zakon i pashmangshëm. Por, ndoshta ju nuk e dini që lëkura e shtatë llojeve të frutave dhe perimeve është një “thesar” vlerash ushqyese, vitaminash dhe fibrash.

Michelle Routhenstein, dietologe thotë se lëkurat e këtyre frutave dhe perimeve janë shumë të pasura me fibra dhe lëndë shtesë si kalium dhe magnez që shtojnë edhe më shumë vlerat ushqyese në regjimin tuaj.

Ndaj, pasi të shihni listën, mos i hidhni më në koshin e mbeturinave!

#1 Kivi

#2 Domate

#3 Qitro

#4 Patate me lëkurë të hollë

#5 Karotë

#6 Mollë

#7 Rrush


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco