Përse në çdo vend kafja shërbehet me një gotë ujë

Përse në çdo vend kafja shërbehet me një gotë ujë

16:57, 17/04/2024
A+ Aa A-

Edhe pse shumë nuk e kuptojnë pse duhet të pinë ujë me kafen, ka dy arsye për ta bërë këtë

Nëse nuk e bëni, mund të keni shqetësime në stomak, por, a e dimë pse?

Në fakt, përgjigja për këtë është shkencore.

Kafeina është diuretik, që do të thotë se e rritë shpeshtësinë se sa urinoni dhe me këtë gjë trupi humb lëngje trupore me një ritëm të shpejtë.

Prandaj njerëzit zakonisht konsumojnë ujë bashkë me kafe për ta kompensuar sasinë e ujit që humbet përmes urinimit.

Gjithashtu, duke mos konsumuar ujë gjatë kohës kur konsumoni kafe ju e rritni rrezikun për t’u dehidratuar.

Normalisht secili njeri ka nivele të ndryshme të tolerancës, prandaj për disa njerëz është e nevojshme ta konsumojnë atë gotë me ujë e për disa tjerë jo.

Uji ndihmon dhe qetësimin e urthit, ose acarimin e stomakut, që kafeina shkakton tek disa individë të ndjeshëm. Poashtu, uji gjatë pirjes së kafesë mund të hollojë acidin dhe të ndihmojë në zvogëlimin e këtyre ndjesive.

Përfundimisht, uji vepron si një tampon për të neutralizuar efektet negative të kafesë në sistemin tretës. Dhe veç kësaj, një gotë ujë nuk i bën askujt keq.

Shumë bare dhe restorante në botë e kanë adoptuar këtë veprim të mirë, por fakt është se ka vende ku nuk do ta merrni ujin pa e kërkuar. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco