Mënyrat e ndryshimit të ushtrimeve modifikojnë trurin

Mënyrat e ndryshimit të ushtrimeve modifikojnë trurin

14:20, 17/04/2024
A+ Aa A-

Shumë prej nesh nuk mendojnë aq shpesh për trurin tonë. Ne kemi më shumë gjasa të përqendrohemi në probleme të menjëhershme si një kyç i përdredhur ose një infeksion i sinusit. Por nëse ndalojmë së menduari për këtë, është e qartë se investimi në trurin tonë është gjëja më e mirë që mund të bëjmë për të ardhmen tonë. Kjo tingëllon e ndërlikuar, por rezulton se është e lehtë!

Është e njëjta zgjidhje si për shumicën e problemeve moderne shëndetësore: stërvitja. Lëvizni rregullisht dhe do të falënderoni veten kur të jeni 85 vjeç dhe të mprehtë.

Galeria e mëposhtme do tju mësojë gjithçka rreth saj.

Neuroshkencëtarja Dr. Wendy Suzuki pohon se stërvitja është gjëja e vetme më transformuese që mund të bëni për trurin tuaj.

Image

Truri është struktura më komplekse e njohur për njerëzimin.

Image

Hipokampusi është pjesa e trurit që ju lejon të formoni dhe mbani kujtime.

Image

Korteksi para-frontal është pjesa e trurit përgjegjëse për vendimmarrjen, fokusin, vëmendjen dhe personalitetin.

Image

Dr. Suzuki filloi udhëtimin e saj për të zbuluar mënyrat e pabesueshme se si ushtrimi ndikon në këto pjesë të trurit ndërsa ajo ishte duke punuar në një projekt që lidhet me kujtesën.

Image

Ajo punonte pa pushim çdo ditë derisa kuptoi se nuk kishte jetë shoqërore, mezi lëvizte dhe për këtë arsye shtonte në peshë dhe ishte e mjerë.

Image

Ajo vendosi të bënte një ndryshim të madh dhe filloi të provonte çdo klasë stërvitje në palestër.

Image

Ajo përjetoi një nxitje të madhe në humor dhe energji pas çdo mësimi, gjë që e bëri atë të kthehej.

Image

Ndërsa ky program ushtrimesh u bë pjesë e rutinës së saj, ajo u ndje më e shëndetshme dhe më e fortë, por vuri re përfitime befasuese në fusha të tjera të jetës së saj.

Image

Ajo ndihej më e përqendruar dhe e vëmendshme në punë dhe kujtesa e saj afatgjatë dukej më e fortë.

Image

Ajo filloi të hulumtojë efektet e ushtrimeve në tru dhe zbuloi një zonë kërkimore në rritje.

Image

Ajo u mahnit se sa i fuqishëm ishte ushtrimi dhe vendosi ta bënte atë në qendër të punës së saj.

Image

Ajo zbuloi se një stërvitje e vetme do të rrisë menjëherë nivelet e dopaminës, serotoninës dhe noradrenalinës. Kjo është ajo që shkakton përmirësimin e humorit.

Image

Një stërvitje e vetme mund të rrisë ndjeshëm fokusin dhe vëmendjen tuaj më pas. Këto efekte mund të zgjasin deri në dy orë.

Image

Një stërvitje e vetme gjithashtu përmirëson kohën tuaj të reagimit. Ju mund të jeni në gjendje ta kapni atë gotë që u rrëzua nga banaku para se të binte në dysheme!

Image

Këto janë avantazhet e menjëhershme të ushtrimeve, por ju mund të merrni përfitimet vërtet të rëndësishme dhe afatgjata duke u ushtruar rregullisht.

Image

Kjo ndodh sepse aktiviteti fizik i vazhdueshëm mund të ndryshojë anatominë, fiziologjinë dhe funksionimin e trurit.

Image

Për shembull, stërvitja shkakton krijimin e qelizave të reja të trurit në hipokampus! Kjo përmirëson kujtesën tuaj afatgjatë.

Image

Mund të sigurojë gjithashtu përmirësime afatgjata në fokusin dhe vëmendjen tuaj duke zgjeruar korteksin para-frontal.

Image

Ushtrimi më i mahnitshëm i shërbimit që i ofron trurit tuaj është mbrojtja.

Image

Këto dy zona të trurit tuaj, hipokampusi dhe korteksi para-frontal, janë më të ndjeshmet ndaj sëmundjeve degjenerative si demenca dhe Alzheimer.

Image

Ndonëse stërvitja nuk ju bën imun ndaj këtyre sëmundjeve, ai vonon dhe zvogëlon efektet.

Image

Aktiviteti fizik do t'ju ndihmojë të ndërtoni një tru të fortë që mund të luftojë simptomat për një kohë të gjatë.

Image

Natyrisht, pyetja që bëjnë të gjithë është: cila është sasia minimale e ushtrimeve që duhet të bëj për të marrë këto përfitime?

Image

Rregulli i përgjithshëm është që ju duhet të ushtroheni tre deri në katër herë në javë për të paktën 30 minuta çdo herë.

Image

Është thelbësore të bëni ushtrime aerobike. Dëshironi një rritje të rrahjeve të zemrës dhe pak djersë!

Image

Nuk ka nevojë të jetë e shtrenjtë ose kërkon kohë. Shkoni për një shëtitje me energji elektrike, ngjitni shkallët më shpesh ose kërceni nëpër shtëpi ndërsa pastroni dhe lidhni me rripa Tina Turner!

Image

Dr. Suzuki është duke punuar në ndërtimin e 'recetave' të ushtrimeve për individët bazuar në moshën, stilin e jetesës, shëndetin dhe prejardhjen gjenetike.

Image

Ajo beson se kjo do të maksimizojë përfitimet që mund të marrim nga stërvitja sot, si dhe do të sigurojë mbrojtjen dhe funksionimin më të mirë për trurin tonë në të ardhmen.

Image

Sikur të kishim nevojë për një arsye tjetër për të ushtruar... Jo më justifikime! Këtu janë disa ide për të filluar stërvitjen në shtëpi.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco