Përfitimet shëndetësore që vijnë nga uji me hudhër

Përfitimet shëndetësore që vijnë nga uji me hudhër

22:45, 28/02/2024
A+ Aa A-

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera të panumërta për shëndetin.

Përdorimi i hudhrës me ujë është trajtimi më i lehtë që mund ta përgatisni në shumë pak kohë.

Përbërësit

Një thelb hudhër

Një gotë me ujë (jo të mbushur plotë)

Përgatitja

Mjafton që hudhrën ta shtypni ose ta prisni në pjesë shumë të imta me ndihmën e thikës.

Hudhrën e grirë imët ta përzieni në një gotë me ujë e më pas ta pini.

Këtë kurë mund ta përdorni përreth 15 ditë duke e pirë esëll në mëngjes.

Për personat që vuajnë nga tension i ulët, nuk këshillohet që të përdoret.

Përfitime të tjera që vijnë nga përdorimi i hudhrës

Përfitimet kryesore të hudhrës qëndrojnë tek aftësia për të parandaluar rënien e flokëve, përmirësuar shëndetin e lëkurës, forcuar sistemin imunitar, ulur tensionin e gjakut, rritur qarkullimin e gjakut, pastruar trupin, qetësuar frymëmarrjen dhe ndihmuar në rënien në peshë.

Konsumi i ujit të hudhrës e ushqen lëkurën me shumë antioksidantë dhe si rrjedhojë zbut efektet e plakjes, infeksionet dhe pezmatimin e saj.

Shumë njerëz përdorin ujin e hudhrës për të forcuar flokët, parandaluar rënien e tyre dhe ushqyer ato.

Kjo kurë natyrale mund të konsumohet e vetme ose të përzihet me produkte të tjera për flokët për të dhënë një rezultat të shkëlqyer.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco