Sindroma e zorrës së irrituar, studimi: Ja ndryshimet e thjeshta të stilit të jetesës që mund të zvogëlojnë rrezikun

Sindroma e zorrës së irrituar, studimi: Ja ndryshimet e thjeshta të stilit të jetesës që mund të zvogëlojnë rrezikun

12:23, 28/02/2024
A+ Aa A-

Ndryshimet e thjeshta të stilit të jetesës së përditshme mund të zvogëlojnë rrezikun e sindromës së zorrës së irrituar (IBS), sipas një studimi të ri.

Studiuesit nga Hong Kongu besojnë se mund të kenë gjetur pesë sjellje të shëndetshme që mund të parandalojnë IBS më vonë në jetë.

Çfarë është IBS?

IBS është një gjendje e zakonshme që prek sistemin tretës, duke shkaktuar ngërçe në stomak, fryrje, diarre dhe kapsllëk.

Simptoma të tilla mund të zgjasin me ditë të tëra dhe të vijnë e të ikin me kalimin e kohës, por në disa raste ato mund të ndihen me muaj të tërë.

Shkaku i saktë nuk dihet dhe zakonisht është një gjendje që zgjat gjithë jetën, e cila ka një ndikim të madh në rutinat e përditshme.

Është lidhur me gjendje të tilla si ushqimi kalon shumë shpejt ose shumë ngadalë nëpër zorrë, stresi dhe një histori familjare me IBS.

Nuk ka asnjë kurë të njohur, por këshillohen ndryshimet në dietë që mund të ndihmojnë në kontrollin e simptomave. Studimi i ri, i botuar në revistën Gut dhe i kryer nga studiues nga Universiteti i Hong Kongut, shtjellon llojin e ndryshimeve që mund të bëjnë një ndryshim pozitiv.

Ndër disa faktorë, mos pirja e duhanit, ushtrimet e shumta fizike dhe të paktën shtatë orë gjumë në natë dukej se kishin efektin më të madh.

Janë shqyrtuar pesë sjellje të shëndetshme:

mos pirja e duhanit;
gjumë të mirë;
ushtrime të mjaftueshme;
diete e shëndetshme;
konsumi më i ulët i alkoolit.

Ndërsa studiuesit nuk mund të provonin shkakun e IBSnga studimi, ata arritën në përfundimin se një stili jetese i bazuar në më shumë nga pesë fushat e identifikuara zvogëlon rrezikun e zhvillimit të IBS.

“Aderimi në një numër më të madh të pesë sjelljeve të jetesës së shëndetshme është i lidhur ndjeshëm me një incidencë më të ulët të IBS në një popullatë të moshës së mesme”, thanë ata./ Sky News

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco