Studimi: Probleme në shëndetin mendor të të rinjve pas pandemisë së COVID

Studimi: Probleme në shëndetin mendor të të rinjve pas pandemisë së COVID

19:46, 27/02/2024
A+ Aa A-

Shumë të rinj kanë raportuar se kanë shëndet të dobët mendor pas pandemisë Covid-19. Përvojat e tyre konfirmohen nga një studim i ri që zbuloi se shkalla e përshkrimit të antidepresantëve për këtë grup gjithashtu u rrit gjatë së njëjtës periudhë.

Numri i të rinjve midis moshës 12 dhe 25 vjeç që merrnin ilaçe kundër depresionit ishte tashmë në rritje përpara pandemisë. Por që nga shpërthimi i Covid-19 në Shtetet e Bashkuara në mars 2020, shkalla e shpërndarjes u rrit gati 64% më shpejt se normalja, sipas studimit të botuar të hënën në revistën Pediatrics.

"Dallimet sipas seksit janë gjëja që më ka rënë më shumë në sy," tha autori i parë i studimit, Dr. Kao-Ping Chua, për gjetjet. Chua është një pediatër i kujdesit parësor dhe asistent profesor i pediatrisë në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit të Miçiganit. Në adoleshentet femra të moshës 12 deri në 17 vjeç, shkalla e shpërndarjes u rrit 130% më shpejt pas marsit 2020, tha Chua. Për femrat e reja të moshës 18 deri në 25 vjeç, norma u rrit me 60%.

"Në kontrast të plotë," shtoi Chua, "ajo që ne shohim është në thelb asnjë ndryshim në shkallën e shpërndarjes së antidepresantëve pas marsit 2020 tek të rinjtë meshkuj dhe një rënie befasuese në shkallën e dhënies së antidepresantëve tek adoleshentët meshkuj".

Disa studime të mëparshme vlerësuan ndryshimet në shkallën e shpërndarjes pas pandemisë në nivel kombëtar, por sipas njohurive të autorëve, studimi i ri është i pari specifik për adoleshentët dhe të rinjtë dhe për të analizuar të dhënat përtej vitit 2020./ CNN

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco