Mënyra për t'i mbijetuar kafshimit të kobrës

Mënyra për t'i mbijetuar kafshimit të kobrës

17:02, 26/02/2024
A+ Aa A-

Tajlanda është plot me gjarpërinj - më shumë se 200 lloje, duke përfshirë kobrat. Kjo mund të jetë shqetësuese për disa njerëz, por ishte ideale për Prangmart Charoenwai si djalë i ri në Tajlandën jugore.

Ai ishte i dhënë pas zvarranikëve. Një herë ai kapi një gjarpër jo-helmues, duke e lënë të largohej ditë më vonë, kur nuk mundi ta ushqente siç duhet. Ai shikonte video në internet për të mësuar teknikat e kapjes së tyre, tha ai për CNN.

Ai pa kobër për herë të parë kur ishte rreth 15 ose 16 vjeç.

"Ishte shumë e madh", tha Prangmart, tani 39 vjeç.

Magjepsja dhe besimi i tij u rritën, por fati i tij i mirë me kobrat nuk zgjati.

Në prill 2021, doli në një mision në provincën Trang në Tajlandën jugore me grupin e tij të shpëtimit, i cili u përgjigjet detyrave rutinë të reagimit emergjent, duke përfshirë kapjen e gjarpërinjve.

Banorët në zonë thanë se ishin të shqetësuar për disa kobra mbretërore. Prangmart mbërriti në vend me rreth 15 anëtarë të ekipit.

Ata nuk gjetën asnjë kobra ditën e parë, por kjo ndryshoi të nesërmen.

"Pashë një vrimë në një shkëmb të madh ku vura re bishtin e një gjarpri dhe dukej sikur po hynte në atë vrimë", kujtoi Prangmart. "Unë vrapova atje shpejt dhe më pas përdora një grep për t'u përpjekur ta largoja".

Por gjarpri i shpëtoi pajisjes.

“Për shkak të pakujdesisë sime, duke qenë se kam një kohë të gjatë që punoj në këtë zonë, vendosa ta përdor dorën time të zhveshur për t’ia rrëmbyer bishtin kobrës”.

Ky kapje impulsive doli të ishte një llogaritje e gabuar e madhe për të.

Si shmangen kobrat?

Nëse e gjeni veten të shtrirë në një vend që ka më shumë gjasa të tërheqë kobrat:

Mbani mbeturinat larg strehës

Pastroni ushqimin dhe drithërat që mund të tërheqin minjtë

Përpiquni t'i mbani mobilet më lart nga dyshemeja dhe flini në një shtrat të ngritur

Është thelbësore të ndriçoni një elektrik dore kur ecni natën dhe të mos vendosni duart në shkurre

Ç'duhet bërë kuar sheh një kobër

Ekspertët janë njëzëri: Lëreni të qetë gjarprin.

Ata thonë se duhet të lëvizni me qetësi larg gjarprit duke mbajtur një sy në vendndodhjen e gjarprit.

Nuk duhet të tentoni ta kapni apo ta vrisni.

Nëse ju kafshon kobra

Mos e lidhni ose mos provoni metodën e vjetër të "prerjes dhe thithjes", tha një ekspert. Unazat dhe bizhuteritë e tjera duhet të hiqen. Duhet të shkoni në spital urgjentisht.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco