Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Investigimi i 'RAI 3', pse është friksuar Edi Rama?

Shkencëtarët propozojnë një mënyrë të re për të parandaluar përhapjen e gripit

Shkencëtarët propozojnë një mënyrë të re për të parandaluar përhapjen e gripit

09:56, 24/02/2024
A+ Aa A-

Studiuesit kanë kuptuar prej kohësh se disa viruse dhe baktere nisin infeksione duke u bashkuar fillimisht me molekulat e sheqerit të pranishme në sipërfaqet qelizore që ndodhen në sinuset dhe fytin e gjitarëve, përfshirë edhe të njerëzve.

Për shembull, grimcat virale mund të lidhen me këto molekula, të njohura si acide sialike ose SA, në një mënyrë të ngjashme me çelësat që futen në bravë.

Një studim i ri në minjtë e mitur tregon se mbajtja e grimcave të virusit nga ngjitja me SA-të kufizon më shumë sesa thjesht hyrjen e infeksioneve virale të gripit A, por gjithashtu pengon daljen (derdhjen) e tyre dhe transmetimin nga miu te miu. Infeksione të tilla janë shkaku kryesor i gripit sezonal që vret më shumë se 36,000 amerikanë çdo vit. Ndërsa ekzistojnë vaksina për t'u mbrojtur nga infeksioni dhe trajtimet simptomatike, ato nuk janë të pagabueshme, thonë shkencëtarët, dhe nevojiten më shumë strategji për të parandaluar përhapjen e infeksionit.

Metodologjia dhe rezultatet e kërkimit

Udhëhequr nga studiues nga Shkolla e Mjekësisë e NYU Grossman, ekipi i studimit hoqi, ose dezialoi receptorët SA, duke vendosur direkt në zgavrat e hundës së miut një enzimë neuraminidazë të njohur për të liruar aftësinë e acideve për të qëndruar të lidhur me sipërfaqet qelizore. Minjtë e mitur më pas u infektuan me gripin A. Rezultatet treguan se trajtimi me enzimën neuraminidazë uli në mënyrë dramatike normat e transmetimit nga miu te miu me më shumë se gjysmën (nga 51% në 100%) në një gjysmë duzine shtamesh të influencës të testuara.

Duke u botuar në revistën e Shoqatës Amerikane për Mikrobiologjinë mBio, puna u krye te minjtë e mitur, të cilët ndryshe nga minjtë disa muaj më të vjetër apo të rritur, u zbuluan nga ekipi hulumtues se kishin shumë acide sialike në pjesën e sipërme të traktit të tyre të frymëmarrjes. Në mënyrë të veçantë, ekipi bllokoi dy SA, të quajtur teknikisht receptorët alfa-2,3 SA dhe alfa-2,6 SA (bravat). Këto dihet se janë gjerësisht të pranishme në traktin respirator të njeriut, gjë që studiuesit thonë se i bën minjtë e mitur një model të fuqishëm të krahasueshëm për studimin e përhapjes së sëmundjes infektive tek fëmijët, të cilët njihen gjithashtu si "shtytës" të rëndësishëm të transmetimit të gripit tek njerëzit.

Implikimet për shëndetin e njeriut

"Nëse eksperimentet e mëtejshme te njerëzit rezultojnë të suksesshme, dezializimi i enzimave të neuraminidazës mund të parandalojë përhapjen e gripit," tha Ortigoza, tha hetuesja kryesore e studimit dhe specialistja e sëmundjeve infektive Mila Ortigoza, MD, PhD.

"Ndërsa qasjet aktuale me vaksina dhe trajtime shënjestrojnë virusin, i yni është studimi i parë që demonstron se trajtimi i bartësit, qoftë minjve të infektuar ose njerëzve të infektuar potencialisht, për t'i parandaluar ata që të transmetojnë virusin te një bartës tjetër, mund të jetë një strategji tjetër efektive për të luftuar përhapjen. sëmundjet infektive", tha Ortigoza, i cili është gjithashtu një profesor asistent në Departamentin e Mjekësisë dhe Mikrobiologjisë në NYU Langone.

Ortigoza paralajmëron se nevojiten kërkime të gjera klinike përpara se neuraminidazat të konsiderohen për miratim si një trajtim për njerëzit.

Ajo thotë se ekipi tashmë ka plane për më shumë eksperimente për të shqyrtuar pse foshnjat janë më të ndjeshme ndaj infeksionit nga viruset e frymëmarrjes dhe nëse bllokimi i acideve sialike tek fëmijët mund të parandalojë gjithashtu përhapjen e gripit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco