Ngrënia e bananeve është më efikase në uljen e presionit të gjakut sesa ulja e konsumit të kripës

Ngrënia e bananeve është më efikase në uljen e presionit të gjakut sesa ulja e konsumit të kripës

10:05, 23/02/2024
A+ Aa A-

Përfitimet e konsumimit të ushqimeve të pasura me kalium, si bananet, në uljen e presionit të gjakut janë theksuar nga një studim i fundit, i cili sugjeron se rritja e marrjes së kaliumit mund të jetë më efikase sesa ulja e konsumit të kripës. Ja çfarë zbulon hulumtimi dhe se si mund të ndikojë në rekomandimet e shëndetit publik:

Shkencëtarët nga Instituti George i Shëndetit Global në Kolegjin Imperial në Londër kryen një studim që përfshiu 20,995 individë në Kinë për të hetuar efektet e zëvendësuesve të kripës të pasuruar me kalium në presionin e gjakut dhe shëndetin kardiovaskular. Gjysma e pjesëmarrësve përdorën kripën normale, ndërsa gjysma tjetër përdorën një zëvendësues kripe që përmban klorur kaliumi.

Studimi zbuloi se individët që konsumonin kripën e pasuruar me kalium kishin nivele më të ulëta të presionit të gjakut dhe një rrezik të reduktuar të goditjes në tru dhe sëmundjeve të zemrës në krahasim me ata që përdornin kripë të rregullt. Analiza zbuloi se deri në 80% të uljes së presionit të gjakut i atribuohej rritjes së marrjes së kaliumit dhe jo uljes së konsumit të kripës.

Rritja e konsumimit të kaliumit me një gram në ditë u shoqërua me një ulje prej dy milimetrash të presionit sistolik të gjakut. Studimi sugjeron se kaliumi luan një rol vendimtar në rregullimin e presionit të gjakut dhe shëndetin kardiovaskular.

Gjetjet nënvizojnë rëndësinë e konsumit të kaliumit në kontrollin e presionit të gjakut dhe reduktimin e rrezikut të goditjes në tru dhe sëmundjeve të zemrës. Ekspertët po bëjnë thirrje që kaliumi të përfshihet në udhëzimet ndërkombëtare shëndetësore si një strategji efikase për menaxhimin e presionit të gjakut.

Ushqimet e pasura me kalium si bananet, zarzavatet me gjethe, bishtajoret dhe arrat rekomandohen për ruajtjen e niveleve optimale të kaliumit. Ndërsa ushqimet e përpunuara mund të përmbajnë nivele më të ulëta të kaliumit për shkak të përpunimit të ushqimit, përfshirja e ushqimeve të plota dhe të papërpunuara në dietë mund të ndihmojë në rritjen e marrjes së kaliumit.

Ndërsa konsumi i tepërt i kaliumit mund të çojë në hiperkalemi, një gjendje e rrallë e karakterizuar nga nivele të larta të kaliumit në gjak, nuk ka gjasa të ndodhë me marrjen normale të dietës. Hiperkalemia zakonisht lidhet me plotësimin e tepërt të kaliumit në vend të burimeve dietike.

Presioni i lartë i gjakut prek një pjesë të konsiderueshme të popullsisë dhe është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare. Inkurajimi i dietave të pasura me kalium, së bashku me reduktimin e marrjes së kripës, mund të ketë një ndikim të konsiderueshëm në shëndetin publik duke reduktuar incidencën e hipertensionit dhe komplikimeve të lidhura me të.

Si përfundim, rritja e konsumit të kaliumit përmes burimeve dietike si bananet paraqet një strategji të thjeshtë dhe efikase për uljen e presionit të gjakut dhe përmirësimin e shëndetit kardiovaskular. Përfshirja e ushqimeve të pasura me kalium në vaktet e përditshme mund të jetë një qasje praktike dhe me kosto efikase për të zbutur rrezikun e presionit të lartë të gjakut dhe kushteve të lidhura me të.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco