Sëmundja e Alzheimerit, bima aromatike që forcon kujtesën

Sëmundja e Alzheimerit, bima aromatike që forcon kujtesën

13:38, 10/12/2023
A+ Aa A-

Një zbulim i ri rreth vetive të dobishme të mentes mund të hapë rrugën për krijimin e trajtimeve për sëmundjen e Alzheimerit.

Në veçanti, shkencëtarët nga Universiteti Cima Universidad de Navarra zbuluan se thithja e mentolit – një përbërës organik i krijuar nga përdorimi i llojeve të ndryshme të nenexhikut – rregullon sistemin imunitar dhe përmirëson funksionin njohës.

Mentoli është një përbërje organike që përgatitet në mënyrë sintetike ose përftohet nga vajrat e llojeve të ndryshme të nenexhikut , si menteja.

Ka erën karakteristike të mentes, e cila krijon një ndjenjë freskie kur aplikohet në lëkurë dhe një ndjenjë freskie kur konsumohet. Përfshihet në produkte të ndryshme, të tilla si preparatet për kollë ose dhimbje të fytit, kozmetikë, ushqime dhe pije dhe produkte duhani.

Studimi

Për të përcaktuar përfitimet në funksionin e trurit, studiuesit kryen disa eksperimente te kafshët. Ata zbuluan se nuhatja e kësaj substance, qoftë edhe për një kohë të shkurtër, mund të parandalojë rënien njohëse.

Një studim i mëtejshëm i detajuar zbuloi se nuhatja e kësaj substance ul nivelet e interleukin-1-β (IL-1β), një proteinë kritike që ndërmjetëson përgjigjen inflamatore të trupit. Kur shkencëtarët e frenuan më tej këtë proteinë me një ilaç për sëmundjen autoimune, aftësitë njohëse të minjve me sëmundjen Alzheimer u përmirësuan.

Siç vërejnë autorët e studimit, truri ynë varet nga një ekuilibër delikat i ndërveprimeve midis qelizave nervore, qelizave imune dhe qelizave burimore nervore në mënyrë që të funksionojë siç duhet.

Provat kërkimore vazhdojnë të tregojnë se aromat mund të luajnë një rol kyç në rregullimin e këtyre ndërveprimeve të shëndetshme. Përveç kësaj, humbja e nuhatjes është shpesh një nga simptomat e para që përjetojnë pacientët me Alzheimer .

“Çuditërisht, ne vumë re se ekspozimi i shkurtër ndaj kësaj substance për gjashtë muaj parandaloi rënien njohëse te minjtë me sëmundjen Alzheimer dhe, më interesantja, përmirësoi gjithashtu aftësinë njohëse të minjve të rinj të shëndetshëm ”, shpjegoi Dr. Juan José Lasarte, drejtor i Programit të Imunologjisë dhe Imunoterapisë në Universitetin Cima dhe autori kryesor i studimit.

Ekipi hulumtues shton gjithashtu se bllokimi i aktivitetit të qelizave rregullatore T (një lloj qelize imune) ndihmoi në përmirësimin e performancës njohëse te minjtë me sëmundjen e Alzheimerit po aq sa te minjtë më të rinj dhe të shëndetshëm.

"Ekspozimi i mentolit dhe bllokada e qelizave T shkaktuan një ulje të IL-1β, një proteinë që mund të jetë në themel të rënies njohëse të vërejtur në këto modele të kafshëve ," vëren bashkëautori Dr. Ana García-Osta.

Studimi u botua në Frontiers in Immunology.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco