Ndihma për t’u qetësuar dhe larguar ankthin dhe stresin!

Ndihma për t’u qetësuar dhe larguar ankthin dhe stresin!

11:29, 10/12/2023
A+ Aa A-

Fillimisht, është e rëndësishme të kuptoni se nuk jeni vetëm në këtë sfidë. Shumë njerëz përballen me ankthin dhe shqetësimin, një gjë e zakonshme në shoqërinë moderne.

Kur jeni të shqetësuar, mund të keni vështirësi të mendoni qartë, duke humbur aftësinë për të marrë vendime të mençura. Ndonjëherë është e vështirë të kontrollohen ndjenjat dhe të gjeni logjikën në momentet e vështira.

Për të përballuar këto momente, mund të provoni metodat e mëposhtme:

1.Fokusi në Frymëmarrje:

-Gjeni një vend të qetë dhe paqësor për të qetësuar ankthin.

-Merrni frymë thellë duke numëruar deri në katër në thithje dhe pastaj numëroni përsëri deri në katër në nxjerrje.1234

-Përsëriteni këtë proces dhe përpiquni të ngadalësoni frymëmarrjen.

2.Fokusi Vizual:

-Kur frymëmarrja juaj ngadalësohet, mendoni për një eksperiencë pozitive ose detaje nga një tregim që ju ka kënaqur më parë.

-Drejtoni vëmendjen larg situatave stresuese dhe në vendet e sigurta të imagjinatës suaj.

Disa shenja të vogla të stresit që shumë njerëz i kalojnë pa i vënë re.

-Kur përjetoni ndjenjen “që nuk keni kohë”, ju mbyllni jetën emocionale për të përballuar ditën.

-Irritim ndaj gjërave të vogla:

-Reagimi i shpejtë ndaj gjërave të vogla dhe irritimi nga faktorët që më parë i keni injoruar. 

-Bëhesh më i pasigurt në vetvete dhe ndjen që duhet të përpiqesh edhe më shumë. Kujdesesh më shumë për të tjerët për të qenë i pëlqyeshëm. 

-Ju bëni më pak pyetje për te tjeret se si ndihen, sepse jeni aq të zënë me gjendjen tuaj dhe lodhjen.

-Ose ju pastroni shumë në shtëpi për t’u ndjerë se keni kontroll mbi diçka ose asgjë, sepse nuk kuptoni se është e papastër shtëpia. 

-Bëheni të ndjeshëm ndaj kritikave dhe një koment i vogël mund të shkaktojë reagim mbrojtës nga ana juaj.

-Filloni të pini një gotë pas punës për të relaksuar, ose blini shumë ose hani ushqim jo të shëndetshëm, ose qëndroni më shumë në shtëpi. Diçka që nuk e keni bërë kurrë më parë. 

Kujdesuni për veten dhe kërkoni ndihmë profesionale kur të jetë e nevojshme. E vetmja gjë që ka rëndësi është koha dhe relaksimi. Bëj gjëra që e di që të bëjnë të ndihesh mirë. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco