Një analizë gjaku ju tregon se cili organ do të plaket së pari

Një analizë gjaku ju tregon se cili organ do të plaket së pari

09:46, 08/12/2023
A+ Aa A-

Gati 1 në 5 të rritur në dukje të shëndetshëm mbi 50 vjeç kanë një organ që plaket me një ritëm të përshpejtuar në krahasim me të tjerët, duke rritur kështu rrezikun e sëmundjeve të mëdha.

Por lajmi i mirë është se një test i thjeshtë gjaku mund të mjaftojë për të treguar paraprakisht për cilin organ bëhet fjalë, duke drejtuar trajtimin mjekësor edhe para se personi të sëmuret.

Zbulimi vjen nga studimi i udhëhequr nga Universiteti Amerikan i Stanfordit dhe i publikuar në revistën “Nature”, ku përfshiheshin më shumë se 5600 njerëz.

Në vend që thjesht të vlerësonin moshën biologjike të një individi në tërësi, studiuesit shkuan një hap më tej, duke siguruar një moshë për secilin prej 11 organeve dhe indeve kryesore, nga zemra te sistemi imunitar, nga truri tek indet e muskujve.

Duke përdorur teknologjitë e disponueshme në treg dhe një algoritëm të krijuar posaçërisht, autorët e studimit, i cili përfshin Hamilton Oh dhe Jarod Rutledge, vlerësuan nivelet e mijëra proteinave në gjakun e pjesëmarrësve. Në këtë mënyrë ata gjetën rreth 850 që ishin të lidhura në mënyrë të besueshme me gjendjen shëndetësore të organeve të ndryshme dhe të dallueshme me një analizë gjaku. Për secilin nga 11 organet, u vlerësua diferenca midis moshës aktuale dhe asaj të treguar nga këta shënues biologjikë. Me përjashtim vetëm të zorrëve, sa më e lartë të jetë diferenca, aq më i madh është rreziku i vdekjes në të ardhmen, me një përqindje që varion nga ndërmjet 15% dhe 50% në varësi të organit të përfshirë.

Për shembull, një zemër 'e vjetër' çon në një shans më të madh për të zhvilluar fibrilacion atrial dhe sulm në zemër, ndërsa plakja e përshpejtuar e veshkave ju vë në rrezik për hipertension dhe diabet. Megjithatë, Alzheimeri nuk lidhet vetëm me moshën e trurit, por edhe me atë të sistemit vaskular.

Të jesh në gjendje të marrësh këtë informacion me një analizë të thjeshtë gjaku është shumë inovative, por sipas studiuesve, kostot e këtyre procedurave janë ende të larta dhe jo gjithkush mund të ketë akses në këto analiza.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco