Shpresë për miliona njerëz që vuajnë nga dhimbja e kokës

Shpresë për miliona njerëz që vuajnë nga dhimbja e kokës

13:17, 02/12/2023
A+ Aa A-

Një studim i fundit i kryer në Gjermani thotë se inflamacioni në qafë mund të jetë një faktor kyç në dhimbjet tensive të kokës, një sëmundje e zakonshme që prek dy të tretat e amerikanëve. Studiuesit kryen rezonancë magnetike te 50 të rritur, gjysma e të cilëve vuanin nga dhimbje koke tensioni. Ata zbuluan se individët me dhimbje koke tensive kishin nivele më të larta të sinjaleve T2 në muskujt e trapezit, të vendosur në pjesën e pasme të qafës dhe shpatullave. Këto sinjale, të lidhura me inflamacionin, u ngritën në ditët kur pjesëmarrësit përjetuan dhimbje koke dhe dhimbje në qafë, duke treguar se muskujt e qafës ishin aktivizuar. Studimi mund të çojë në trajtime të shënjestruara që trajtojnë inflamacionin e qafës si një alternativë ndaj medikamenteve konvencionale të dhimbjes së kokës.

Hulumtimi, i udhëhequr nga dr. Nico Sollmann nga Universiteti Teknik i Mynihut, analizoi 50 të rritur të moshës 20 deri në 31 vjeç, ku 16 kishin dhimbje tensive koke dhe 12 kishin dhimbje tensive koke he migrenë. 22 të tjerët formuan një grup kontrolli të shëndetshëm. Rezonancat magnetike zbuluan nivele të rritura të T2 në ditët e dhimbjes së kokës, veçanërisht te pjesëmarrësit me dhimbje tensive koke dhe migrenë.

Ndryshimet sasiore inflamatore në muskujt e qafës lidhen me numrin e ditëve të dhimbjes së kokës dhe dhimbjen e raportuar të qafës. Dhimbjet tensive të kokës, që prekin dy të tretat e amerikanëve, mund të kenë trajtime të shënjestruara ë fokusohen në reduktimin e inflamacionit të qafës, duke ofruar një alternativë ndaj ilaçeve kundër dhimbjes së kokës me recetë.

Studimi hedh dritë mbi një aspekt të dhimbjeve tensive të kokës që më para ka qenë i paqartë, duke i lidhur ato me inflamacionin në qafë. Ky zbulim sfidon atribuimet e mëparshme të dhimbjeve tensive të kokës ndaj faktorëve si stresi, gjenetika dhe mjedisi.

Me inflamacionin e identifikuar si një kontribuues i mundshëm kryesor, trajtimet që synojnë muskujt e qafës mund të ofrojnë lehtësim si nga dhimbja e qafës ashtu edhe nga dhimbjet e kokës në të njëjtën kohë. Studiuesit shpresojnë se këto gjetje do të çojnë në qasje novatore për menaxhimin e dhimbjeve të kokës nga tensioni dhe potencialisht për të reduktuar varësinë nga medikamentet konvencionale të dhimbjes së kokës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco