Studimi novator mbi binjakët tregoi se regjimi ushqimor vegan përmirëson shëndetin e zemrës

Studimi novator mbi binjakët tregoi se regjimi ushqimor vegan përmirëson shëndetin e zemrës

10:25, 02/12/2023
A+ Aa A-

Një studim novator mbi binjakët identikë i kryer nga studiues nga Universiteti Stanford dhe Universiteti i Kalifornisë-Irvine tregon se adoptimi i një diete vegane mund të çojë në përmirësime të rëndësishme në shëndetin e zemrës në vetëm tetë javë.

Studimi përfshiu 22 çifte binjakësh identikë, dhe një binjak nga secili çift ndoqi një dietë vegane, ndërsa tjetra iu përmbajt një diete tipike omnivore. Rezultatet zbuluan se binjakët në dietë vegane përjetuan nivele dukshëm më të ulëta të kolesterolit, nivele më të mira të sheqerit në gjak dhe humbje më të madhe në peshë në krahasim me homologët e tyre omnivorë brenda kornizës kohore tetëjavore.

Dr. Christopher Gardner, një studiues ushqimor në Universitetin e Stanfordit, i përshkroi gjetjet si revolucionare, duke pohuar se studimi ofron prova bindëse që mbështesin nocionin se një dietë vegane është më e shëndetshme se dieta konvencionale omnivore.

Pavarësisht lidhjeve të mëparshme midis veganizmit dhe problemeve të mundshme shëndetësore si anemia dhe depresioni, fokusi i studimit te kolesteroli, sheqeri në gjak dhe pesha si faktorë rreziku sugjeron një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës për ata që ndjekin një dietë vegane. Studiuesit zgjodhën një studim mbi binjakët për shkak të gjenetikës dhe stilit të jetesës së subjekteve të ngjashme, duke ofruar një mundësi unike për të vlerësuar ndikimin e një diete vegane në shëndetin e zemrës.

Pjesëmarrësit në studim, me një moshë mesatare 39 vjeç, ishin 22 çifte binjakësh identikë, dhe 77% e tyre ishin gra. Pjesëmarrësit në studim u zgjodhën në bazë të mungesës së problemeve kardiovaskulare ose obezitetit, dhe ata kishin një BMI mesatare paksa mbipeshë prej 25.9. Dietat vegane dhe omnivore përfshinin perime, bishtajorë, fruta dhe drithëra integrale, pa sheqerna ose drithëra të rafinuara.

Rezultatet, duke përfshirë një ulje prej 14% të niveleve të kolesterolit LDL, një ulje prej 20% të insulinës dhe më shumë humbje peshe në mesin e grupit vegan, sugjerojnë se adoptimi i një diete vegane mund të japë efekte pozitive në shëndetin e zemrës brenda një afati kohor relativisht të shkurtër.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco