Cilat janë peshë ushqimet që ne i dinim të shëndetshme, por që në fakt nuk janë?

Cilat janë peshë ushqimet që ne i dinim të shëndetshme, por që në fakt nuk janë?

11:06, 30/11/2023
A+ Aa A-

Në një video në TikTok, dr. Mijin Brown, e njohur si dr. Midge, paralajmëron se disa ushqime, shpesh të perceptuara si të shëndetshme, mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe të kontribuojnë në rezistencën ndaj insulinës. Ajo thekson ndikimin glicemik të këtyre ushqimeve, që mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës, një gjendje e lidhur me sëmundje të ndryshme të lidhura me stilin e jetës.

Ushqimet e përmendura përfshijnë lëngje frutash, fruta (veçanërisht fruta me sheqer të lartë si mango, ananasi, banane dhe rrushi), qumështi tërshërës, bollguri dhe ëmbëlsirat e orizit. Dr. Brown shpjegon se këto ushqime mund të shkaktojnë rritje të shpejtë dhe rënie të sheqerit në gjak, duke nxitur potencialisht nepset, mbingrënien dhe rezistencën ndaj insulinës.

Dr. Brown ofron njohuri mbi ndikimin glicemik të këtyre ushqimeve dhe pasojat e tyre të mundshme shëndetësore. Lëngjet e frutave, madje edhe varietetet pa sheqer, mund të përmbajnë sasi të konsiderueshme sheqeri, duke kontribuuar në rritjen e sheqerit në gjak. Ajo gjithashtu vë në dukje se frutat moderne janë projektuar të jenë më të mëdha, më të ëmbla dhe më pak fibroze, duke ndikuar në nivelet e sheqerit në gjak.

Qumështi i tërshërës, pavarësisht se promovohet si një alternativë e shëndetshme, mund të përmbajë sheqer të shtuar dhe aditivë të tjerë që mund të ndikojnë në shëndetin e zorrëve. Bollguri, i rekomanduar për përmbajtjen e fibrave, mund të ketë shumë karbohidrate, duke u sjellë vështirësi individëve që menaxhojnë sheqerin në gjak. Së fundi, ëmbëlsirat e orizit, që shpesh perceptohen si ushqime me kalori të ulët, mund të çojnë në rritjen e konsumit të kalorive dhe mund të përfitojnë nga shtesat shtesë si avokado ose gjalpi i arrave për të zbutur ndikimin glicemik.

Videoja e dr. Brown-it thekson rëndësinë e të kuptuarit të ndikimit glicemik të ushqimeve, veçanërisht për individët e shqetësuar për rezistencën ndaj insulinës dhe kushtet shëndetësore të lidhura me to. Ajo rekomandon zgjedhjen e ushqimeve me ndikim më të ulët glicemik dhe t'i kushtohet vëmendje modeleve të përgjithshme dietike për të mbështetur menaxhimin më të mirë të sheqerit në gjak.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco