A është e rrezikshme për shëndetin të konsumoni djathë të mykur?

A është e rrezikshme për shëndetin të konsumoni djathë të mykur?

10:13, 28/11/2023
A+ Aa A-

Myku është një temë e diskutueshme kur bëhet fjalë për djathin. Shumë besojnë se është një burim i shijeve komplekse dhe të rafinuara, ndërsa të tjerë janë të shqetësuar për praninë e mundshme të mikroorganizmave që janë të rrezikshëm për shëndetin.

Çfarë është myku?- Myqet janë një lloj kërpudhash që prodhojnë spore dhe kanë tendencë të kenë ngjyrë jeshile, të bardhë, të zezë, blu ose gri. Myku mund të rritet në të gjitha llojet e ushqimeve dhe të lulëzojë më mirë në kushte të ngrohta dhe të lagështa. Myku i dëmshëm mund të shkaktojë helmim nga ushqimi, mungesë imuniteti dhe madje edhe kancer, për shkak të baktereve dhe mykotoksinave që përmban. Kur myku shfaqet në ushqim, zakonisht do të thotë se duhet hedhur tutje, por kjo nuk ndodh gjithmonë me djathin.

Image

Cilat djathëra bëhen me myk?- Myku ndryshon pamjen dhe erën e ushqimit, duke prodhuar një erë shumë të fortë dhe acidike. Disa lloje myku, pikërisht për këtë arsye, përdoren në prodhimin e djathit, me qëllim të zhvillimit të shijes dhe konsistencës. Djathërat e njohur me myk janë Roquefort, Camembert, Humboldt Fog, Gorgonzola, Stilton, Brie dhe St. André.

A është djathi i mykur i sigurt për t'u ngrënë?- Djathërat e mykur karakterizohen nga damarët blu në brendësi ose një lëkurë e trashë e bardhë nga jashtë. Format e përdorura për të bërë disa lloje djathi, natyrisht, nuk janë të dëmshëm. Këta mykë janë të ndryshëm nga ata që shfaqen me kalimin e kohës në djathin e blerë pa myk në fakt duhet pasur kujdes për të dalluar llojet e mykut, sepse myku i dëmshëm mund të shfaqet në çdo djathë dhe është i ngjashëm në pamje.

Image

Rreziqet e ngrënies së djathit të mykur- Bakteret kryesore të bartura nga myku janë E. coli, Listeria, Salmonella dhe Brucella. Këto baktere janë shumë të rrezikshme sepse mund të shkaktojnë helmim nga ushqimi, me pasoja si të vjella, dhimbje stomaku, diarre dhe në rastet më të rënda vdekje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco