Studiuesi nga Kentaki zgjidh misterin 60-vjeçar se si funksionon zemra

Studiuesi nga Kentaki zgjidh misterin 60-vjeçar se si funksionon zemra

13:38, 25/11/2023
A+ Aa A-

Një studiues nga Kentaki ka zbuluar me sukses një mister mjekësor që ka vazhduar për më shumë se gjashtë dekada, duke zbuluar strukturën e ndërlikuar të fijeve të trasha të zemrës së zemrës. Në bashkëpunim me Universitetin e Massachusetts-it, ekipi përdori mostra nga zemrat e dhuruara për të gjeneruar imazhe të detajuara 3D të këtyre filamenteve në nivel molekular. Ky zbulim hedh dritë mbi një pyetje të gjatë se si funksionon zemra në shkallë molekulare. Analogjia e përdorur nga shkencëtarët është se, nëse zemra është një kontinent, ata po ekzaminonin fijet individuale të flokëve, duke theksuar saktësinë e jashtëzakonshme të arritur në studimin e tyre.

Kuptimi i ri i strukturës molekulare të fijeve të trasha kardiake hap derën për kontroll më të saktë të muskujve të zemrës nga sa besohej më parë e mundur. Implikimet e këtij zbulimi janë të rëndësishme, veçanërisht për shtetin e Kentakit, ku përqindjet e sëmundjeve të zemrës janë dukshëm të larta. Shteti vazhdimisht renditet ndër 10 vendet e para me shkallën më të lartë të vdekjeve nga sëmundjet e zemrës, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Studiuesi që drejton studimin, Kenneth Campbell, theksoi nevojën urgjente për terapi të përmirësuara në Kentaki, dhe njohuritë e reja të marra nga ky hulumtim ofrojnë rrugë premtuese për zhvillimin e trajtimeve më efektive për kushtet e lidhura me zemrën.

Hulumtimi novator u mbështet në mostrat e zemrës të marra nga Gill Cardiovascular Biorepository, drejtuar nga z. Campbell. Kjo depo shërben si një burim kritik për kërkime, me mostra të kontribuuara nga pacientë që i janë nënshtruar trajtimit kardiovaskular në Universitetin e Kentakit. Z. Campbell theksoi natyrën bashkëpunuese të përpjekjes, duke theksuar se ata mbledhin mostra nga donatorët e organeve dhe pacientët e transplantuar. Depoja ka grumbulluar një koleksion të konsiderueshëm, me rreth 15,000 mostra nga afro 500 individë, duke përforcuar rëndësinë e përpjekjeve kërkimore bashkëpunuese në avancimin e të kuptuarit mjekësor dhe zhvillimin e terapive të mundshme për sëmundjet kardiovaskulare./Dailymail-Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco