Ja si mund të shtoni tetë vite jetë pas të 40-ve

Ja si mund të shtoni tetë vite jetë pas të 40-ve

13:34, 25/11/2023
A+ Aa A-

Një studim i fundit sugjeron se ndryshimet dietike në moshën e mesme mund të rrisin ndjeshëm jetëgjatësinë. Hulumtimi, i bazuar në më shumë se 460,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar, tregon se kalimi nga një dietë tipike jo e shëndetshme mund ta shtojë mbi tetë vjet jetëgjatësinë.

Për një grua 40-vjeçare, ky ndryshim mund të rezultojë në një zgjatje prej rreth tetë vjetësh e shtatë muajsh, ndërsa një burrë 40-vjeçar mund të shohë një rritje prej gati nëntë vjetësh në jetëgjatësi. Rregullimet kritike të dietës përfshijnë pakësimin e konsumimit të pijeve me sheqer dhe mishit të përpunuar si salsiçe dhe proshutë, ndërsa rrit konsumin e frutave të thata dhe drithërave të plota.

Studimi nënvizon se edhe individët mbi 70 vjeç mund të përfitojnë gati gjysmën e rritjes së jetëgjatësisë që shihet tek 40-vjeçarët duke adoptuar një dietë më të shëndetshme. Udhëzuesi i NHS Eatwell rekomandon një dietë të ekuilibruar, me pesë racione frutash dhe perimesh çdo ditë, ngrënien e ushqimeve me proteina dhe konsumimin e reduktuar të artikujve të pasur me yndyrë, kripë dhe sheqer. Gjetjet sugjerojnë se nuk është kurrë tepër vonë për të përmirësuar dietën për përfitime shëndetësore, dhe studiuesi kryesor i studimit, profesor Lars Thadnes, thekson rëndësinë e reduktimit të pijeve me sheqer dhe mishit të përpunuar, ndërkohë që përfshin më shumë drithëra dhe fruta të thata në vaktet e përditshme.

Ky hulumtim, i botuar në revistën Nature Food, analizoi pjesëmarrësit në studimin e Biobank në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët plotësuan pyetësorët dietik, duke u mundësuar studiuesve të vëzhgojnë lidhjet midis zakoneve të të ngrënit dhe jetëgjatësisë.

Studimi zbuloi se ata me një dietë jo të shëndetshme, të karakterizuar nga konsumi i ulët i perimeve, frutave, drithërave, frutave të thata, bishtajoreve, peshkut, mishit të bardhë dhe bulmetit, por konsumimi i lartë i mishit të përpunuar, pijeve me sheqer, vezëve dhe drithërave të rafinuara, kishin më shumë gjasa të përballeshin me vdekje të parakohshme. Studimi nxjerr në pah përfitimet e mundshme për zgjatjen e jetës nga adoptimi i një diete më të shëndetshme, duke përforcuar rëndësinë e zgjedhjeve ushqimore në rezultatet e përgjithshme shëndetësore./ Dailymail-Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco