Pse flemë më pak ndërsa plakemi?

Pse flemë më pak ndërsa plakemi?

10:44, 25/11/2023
A+ Aa A-

Plakja është e lidhur me probleme të shumta shëndetësore dhe shumë mosfunksionime të sjelljes. Një prej tyre është gjumi i dobët, i cili nga ana tjetër mund të kontribuojë në shumë probleme, duke përkeqësuar cilësinë e jetës së njerëzve ndërsa rriten. Prandaj, njerëzit priren të flenë më pak dhe janë të prirur për më shumë episode zgjimi pas gjumit fillestar. Vonesa e gjumit - koha që duhet për të fjetur - mund të rritet gjithashtu. Disa studime tregojnë se duke filluar nga mosha e mesme, personi mesatar humbet 27 minuta gjumë në natë për çdo dekadë pasuese. Tani shpjegohet pse gjyshërit tanë zgjoheshin nga gjumi.

Çfarë i shkakton këto ndryshime?
Stili ynë i jetesës, gjendja emocionale dhe fizike, madje edhe menopauza mund të jenë përgjegjëse për cilësinë e dobët të gjumit. Kushtet që zakonisht e prekin atë tek njerëzit e moshuar përfshijnë depresionin, ankthin, sëmundjet e zemrës, diabetin dhe gjendjet që shkaktojnë parehati dhe dhimbje, si artriti. Në fakt, marrëdhënia midis shëndetit fizik dhe gjumit është e ndërlikuar nga fakti se shumë të moshuar janë diagnostikuar me më shumë se një gjendje.

Ata me probleme të shumta shëndetësore kanë më shumë gjasa të raportojnë se flenë më pak se gjashtë orë, kanë cilësi të dobët të gjumit dhe përjetojnë simptoma të shqetësimit të gjumit. Problemet e gjumit gjithashtu mund të lidhen me efektet anësore të ilaçeve, pasi gati 40% e të rriturve mbi 65 vjeç marrin pesë ose më shumë ilaçe që mund ta përkeqësojnë pagjumësinë. Ndërveprimet nga përdorimi i medikamenteve të shumta mund të shkaktojnë gjithashtu efekte anësore të paparashikueshme në gjumë.

Cilësia e dobët e gjumit tek të moshuarit mund të lidhet edhe me ndryshimet e stilit të jetesës që shpesh shoqërojnë plakjen. Për shembull, dalja në pension mund të çojë në një orar më pak të strukturuar gjumi-zgjimi. Ndryshime të tjera të mëdha të jetës, si humbja e pavarësisë dhe izolimi social, mund të rrisin stresin dhe ankthin. Edhe një sy gjumë i shkurtër i mesditës është i dëmshëm, i cili ndonëse disa ekspertë argumentojnë se është i dobishëm, në fund mund ta vështirësojë gjumin kur jeni shtrirë dhe të krijojë shqetësime gjatë natës, veçanërisht te të moshuarit.

Faktorë të tjerë mund të jenë:

• Dhimbja : Siklet dhe dhimbje mund të çojnë në pushim të pamjaftueshëm te disa të moshuar. Dhimbja dhe pagjumësia mund të shndërrohen në një rreth vicioz, në të cilin më pak gjumë mund të çojë në më shumë dhimbje.

• Urinimi i natës : Urinimi i natës, i quajtur edhe nokturia, rritet me kalimin e moshës për shkak të ndryshimeve fizike në sistemin urinar dhe faktorëve të tjerë. Ky problem mund të prekë deri në 80% të të moshuarve, sipas hulumtimit të botuar në Bibliotekën Kombëtare të Informacionit të Mjekësisë dhe Bioteknologjisë •

Menopauza : Për gratë, ndezjet e nxehta, djersitjet gjatë natës dhe nivelet më të larta të stresit të ankthit dhe depresionit - simptoma të zakonshme të menopauzës tranzicioni - janë gjithashtu të lidhura me gjumin e dobët.

• Shtim në peshë : Të qenit mbipeshë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të apnesë së gjumit, e cila mund t'ju bëjë të gërhitni, të gulçoni ose të ndiheni sikur po mbyteni ndërsa flini.

Lajmi i mirë, megjithatë, është se pagjumësia nuk është e pakthyeshme. Në një artikull të New York Times, ekspertët shpjegojnë se ka ndryshime që mund të bëjmë në jetën tonë të përditshme që do të zbusin cilësinë tonë të dobët të gjumit.

 Këto përfshijnë shmangien e dremitjeve, konsumimin e kafeinës gjatë natës, respektimin e një diete të shëndetshme dhe ushtrimin e rregullt. Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit dhe opsionet alternative të ilaçeve që ndikojnë në gjumin janë gjithashtu mënyra më e mirë për të shmangur netët pa gjumë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco