Covidi i gjatë mund të dëmtojë cilësinë e jetës më shumë se kanceret e avancuara, thotë studimi

Covidi i gjatë mund të dëmtojë cilësinë e jetës më shumë se kanceret e avancuara, thotë studimi

14:46, 08/06/2023
A+ Aa A-

Shumë njerëz me Covid të gjatë – gjendje ku simptomat e Covid vazhdojnë për javë e muaj pas infektimit  – kanë një cilësi më të ulët të jetës në lidhje me shëndetin sesa njerëzit me disa kancere të avancuara, sugjeron një hulumtim i fundit.

Lodhja është simptoma me ndikimin më të madh në jetën e përditshme të njerëzve, sipas një studimi të udhëhequr nga studiues në University College London (UCL) dhe University of Exeter.

Rezultatet e tyre të cilësisë së jetës në lidhje me shëndetin ishin gjithashtu më të ulëta se ato të njerëzve me kancer të avancuar metastatik, siç është kanceri i mushkërive në fazën 4. Në përgjithësi, ndikimi i gjatë i Covid në aktivitetet e përditshme të pacientëve ishte më i keq se ai për pacientët me goditje në tru dhe i krahasueshëm me njerëzit me sëmundjen e Parkinsonit.

“Në mënyrë tronditëse, hulumtimi ynë ka zbuluar se Covidi i gjatë mund t'i lërë njerëzit me lodhje dhe cilësi më të keqe të jetës se disa lloje kanceri, megjithatë mbështetja dhe mirëkuptimi nuk janë në të njëjtin nivel,” tha autori i studimit, Prof. William Henley.

“Ne kemi nevojë urgjente për më shumë kërkime për të të mbështetur njerëzit që përpiqen të menaxhojnë këtë gjendje të re dobësuese.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco