Lajmi i fundit

EULEX-i përgënjeshtron Vuçiçin dhe Serbinë lidhur me sulmin në Banjskë

Trendi i ri në TikTok, pse duhet të hani mjaltë me kripë para stërvitjes?

Trendi i ri në TikTok, pse duhet të hani mjaltë me kripë para stërvitjes?

20:11, 29/05/2023
A+ Aa A-

Në peizazhin gjithnjë në zhvillim të tendencave të fitnesit dhe mirëqenies, TikTok është bërë një terren pjellor për ide të reja dhe ndonjëherë aspak të zakonshme. Mania më e fundit për të mahnitur të apasionuarit pas fitnesit është tendenca për të ngrënë mjaltë dhe kripë para stërvitjes.

Ideja pas këtij trendi është e thjeshtë, por interesante. Përkrahësit e trendit pohojnë se konsumimi i një përzierjeje mjalti dhe kripe para stërvitjes mund të rrisë nivelet e energjisë, të përmirësojë qëndrueshmërinë dhe të sigurojë një nxitje të shpejtë të karbohidrateve natyrale. Përdoruesit e TikTok që kanë përqafuar trendin ndajnë video të tyre duke përgatitur dhe konsumuar këtë përzierje unike para stërvitjes.

Mjalti, i njohur për burimin e tij të pasur të sheqernave natyrale, besohet se siguron një çlirim të shpejtë të energjisë, ndërsa kripa, me vetitë e saj, mund të ndihmojë në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve dhe parandalimin e dehidrimit gjatë aktivitetit fizik intensiv.

Ndërsa disa përdorues raportojnë përvoja pozitive dhe përmirësime të dukshme në stërvitjet e tyre pasi provojnë përzierjen e mjaltit dhe kripës, të tjerë i qasen me kujdes, duke vënë në pikëpyetje bazën shkencore pas këtyre pretendimeve. Ashtu si me çdo trend të ri, është jetike të jeni të ndërgjegjshëm për trupin tuaj, të dëgjoni sinjalet e tij dhe t’i jepni përparësi mirëqenies tuaj personale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco