Zgjidhja holandeze për të ulur stresin që do ju pëlqejë shumë! Të gjithë mund ta bëjnë

Zgjidhja holandeze për të ulur stresin që do ju pëlqejë shumë! Të gjithë mund ta bëjnë

17:53, 27/05/2023
A+ Aa A-

Në jetën tonë, e cila ecën me një ritëm shumë të shpejtë, të gjithë kemi momente të stresuara ku në shumë raste situata mund të përkeqësohet e të arrijë deri në depresion. Referuar indeksit të lumturisë të shteteve në botë, Holanda është ndër vendet e para dhe kjo jo vetëm për standardin e jetesës, por edhe për praktikat individuale që ndjekin për të gjetur lumturinë me veten.

Një prej tyre është teoria e quajtur “niksen”. Nga ana gjuhësore, niksen (duke mos bërë asgjë) është një folje e krijuar nga “niks”, që do të thotë “asgjë”. Ajo ka të bëjë me artin e të përqafuarit të idesë “thjesht të marrësh frymë”. Pra një qetësi mendore, por edhe trupore që vjen duket mos u marr me asgjë, as një ecje të lehtë, as meditim, e madje as të qëndrosh në Facebook. Pra e thënë me thjeshtë, të lësh mendjen që të endet kudo që dëshiron.

Kjo praktikë nuk shihet si një mënyrë për të keqshpenzuar kohën, por një e mirë që të gjithë duhet ta vënë në praktikë, atëherë kur kanë vërtetë nevojë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco