Nga torta te patatet e skuqura: Ja çfarë kuptimi kanë dëshirat tuaja për ushqim, sipas ekspertëve

Nga torta te patatet e skuqura: Ja çfarë kuptimi kanë dëshirat tuaja për ushqim, sipas ekspertëve

12:53, 21/03/2023
A+ Aa A-

 Disa ekspertë kanë sugjeruar se mungesat e lëndëve ushqyese janë fajtore për dëshirat, ndërsa të tjerë thonë se është aq e thjeshtë sa të lidhni ushqimet që shijoni me kënaqësinë.

Dailymail zbulon se çfarë mund të nënkuptojnë dëshirat tuaja për ushqim dhe çfarë mund të mos kenë. 

Tortë ose diçka e ëmbël

Cilido qoftë vesi juaj, dëshira juaj për një ëmbëlsirë ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga nivelet e sheqerit në trupin tuaj që bien pas një maksimumi.

Ndërsa hani, sheqeri në gjak rritet dhe insulina lirohet.

Dhe sipas ekspertëve, nëse hani sheqer të rafinuar dhe karbohidrate, ato do të godasin shpejt gjakun tuaj dhe do të shkaktojnë një çekuilibër në sheqerin në gjak. 

Trupi më pas do të lëshojë më shumë insulinë për t'u përballur me rritjen e shpejtë të sheqerit në gjak.

Nutricionistja Dr Marilyn Glenville tha: “Pasi ta trajtoni atë, nivelet e sheqerit në gjak do të ulen, por për shkak se ju keni gjeneruar lirimin e shumë insulinës, nivelet do të bien shumë të ulëta dhe së shpejti do të ndiheni sikur të hani një copë çokollatë. 

"Sa më shumë ëmbëlsira të hani, aq më shumë do t'i dëshironi ato". 

Dhe Dr Duane Mellor, një nga hulumtuesit kryesorë të dietave në Britani, thotë: 'Për sa i përket shtytësve të përgjithshëm për të ngrënë, këto janë të lidhura me densitetin e kalorive, p.sh. të ëmbla dhe yndyrore.

'Kur jemi të ngopur, biologjia jonë ka evoluar duke mos qenë e sigurt për vaktin e radhës, [kështu] trupi ynë do të priret të na inkurajojë të hamë ushqime me kalori, të tilla si ëmbëlsirat në fundi i një vakti.' 

Dhe dietologia Melissa Snover, themeluese e markës së vitaminave "Nurished", tha se e njëjta gjë mund të vlejë edhe për dëshirën e frutave. 

“Kjo mund të jetë një nga dëshirat më të shëndetshme për sa kohë që frutat hahen në moderim me një dietë të ekuilibruar, në mënyrë që nivelet e sheqerit të mos rriten më pas”, shtoi ajo. 

Për të frenuar dëshirat tuaja për sheqer, Dr Glenville këshillon marrjen e një suplementi kromi. 

Kromi është një metal gjurmë, që gjendet në trup në formën e kromit trevalent, i cili mund të luajë një rol në funksionin normal të insulinës.

Patate të skuqura ose diçka të kripur

Dëshira juaj për diçka të kripur mund të nënkuptojë se elektrolitet tuaja janë të ulëta.

Elektrolitet e kaliumit dhe natriumit ruajnë një ekuilibër të lëngjeve të trupit dhe mbajnë muskujt dhe nervat të funksionojnë pa probleme.

Dhe ushqimet e kripura janë të pasura me natrium, kështu që ekspertët sugjerojnë se këto dëshira janë mënyra e trupit tuaj për t'ju thënë se natriumi është i nevojshëm – edhe pse në sasi të vogla.

Zonja Wilkinson tha: "Nëse dëshironi ushqim të kripur, kjo mund të nënkuptojë se nivelet tuaja të natriumit janë shumë të ulëta, zakonisht për shkak të dehidrimit, pas stërvitjes, sëmundjes ose pirjes së alkoolit".

Natriumi është një mineral jetik, i cili ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të ujit në trup, i cili ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut.

“Ju mund të rimbushni shpejt nivelet tuaja të natriumit duke ngrënë açuge të thata ose kokoshka të kripura, të cilat janë natyrisht të larta në mineral”, shtoi ajo.

Ju gjithashtu mund të gjeni sasi të vogla natriumi në selino dhe karota, të cilat duhet të ndihmojnë në frenimin e dëshirës tuaj. 

Sipas Fondacionit Britanik të Zemrës, udhëzimet thonë se të rriturit duhet të hanë më pak se gjashtë gram kripë në ditë – përafërsisht sa një lugë çaji.

Dhe NHS thotë se nëse keni një dietë me shumë kripë, trupi juaj mësohet me ato nivele.

Eleanor McClelland, drejtuese e ushqimit në kompaninë e ushqimeve të shëndetshme Graze, tha se dëshira për ushqime të shijshme mund të tregojë gjithashtu mungesë proteinash. 

“Shpesh mund të çojë në arritjen e ushqimeve me kalori të lartë dhe me natrium dhe ushqime të lehta që nuk do të kënaqin dëshirën,” shtoi ajo. 

'Provo ushqime që janë të mbushura me proteina dhe të pasura me fibra, si arrat ose bishtajat e pjekura ose fasulet.'

Bukë ose karbohidrate të tjera  

Dëshira për një vakt të përzemërt të përbërë nga karbohidrate të ngopura si bukë ose makarona është një tjetër dëshirë e zakonshme.

Mund të ketë shumë arsye pse mund të dëshironi karbohidrate, duke përfshirë stresin.

Dietologia e regjistruar Lindsay Pleskot thotë: 'Ne jemi të lidhur për të mbijetuar, kështu që kur nuk ndihemi të sigurt, truri ynë mund të rrisë dëshirat për energji të shpejtë (përfshirë bukën, makaronat, ëmbëlsirat etj.) për t'u ruajtur për përdorim të mëvonshëm.'

Ekspertët thonë se shkaqe të tjera të mundshme të dëshirave për karbohidrate mund të përfshijnë nevojën për të rregulluar humorin e ulët, pasi marrja e karbohidrateve është e lidhur me lirimin e serotoninës së hormonit të lumturisë.

Dhe kufizimi i ushqimit mund të jetë gjithashtu një shkak i dëshirave.

Kjo është për shkak se në përgjigje të mungesës së ushqimit, trupi rrit nivelet e hormonit të urisë ghrelin për t'ju shtyrë të kërkoni ushqim dhe energji. 

Çokollatë

Dëshira juaj për çokollatë mund të jetë që trupi juaj bërtet për diçka.

Ekspertët kanë vlerësuar se rreth 80 për qind e popullsisë ka mungesë të magnezit në dietën e tyre ditore. 

Trupi ka nevojë për magnez, pasi ndihmon në rregullimin e funksionit të muskujve dhe nervave, nivelet e sheqerit në gjak dhe presionin e gjakut dhe prodhon proteina, kocka dhe ADN.  

Dhe disa njerëz kanë sugjeruar se dëshira për çokollatë është me të vërtetë që trupi juaj sinjalizon se i mungojnë lëndët ushqyese. 

Por Dr Mellor tha se ky është një mit.

Ai tha: “Duke pasur parasysh se njerëzit kanë ditur për kakaon vetëm për rreth 1000 vjet dhe çokollata në formën e saj aktuale është një krijim viktorian, ajo (dëshira për çokollatën) ka të bëjë me kënaqësinë e shkaktuar nga ngrënia e çokollatës së ëmbël dhe yndyrore sesa çdo mineral që mund të përmbajë në pjesë e një gram sasi.'

Pavarësisht se nuk është rrënja e dëshirës, ​​çokollata e zezë mund të jetë një burim i magnezit.

Megjithatë, nutricionisti Vidushi Binani, bashkëthemelues i qendrës së fitnesit dhe restorantit Cafe Volonte, tha: “Çokollata e zezë njihet gjerësisht si burim i magnezit, dhe edhe pse është një burim i mirë, rreth 60 mg në një porcion 25 g, ne do të kishim të hani shumë çokollatë të zezë për të arritur dozën optimale ditore (afër gjashtë porcione çokollatë), që sigurisht është shumë sheqer për trupin.

"Burime të tjera të magnezit përfshijnë shqeme, bajame, arrat braziliane dhe farat e kungujve për të përmendur disa, të cilat gjithashtu do t'ju ndihmojnë të qëndroni më të ngopur për më gjatë dhe të frenoni dëshirat për sheqer." 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco