Shumë e thjeshtë! Mësoni një mënyrë për të ulur nivelet e stresit

Shumë e thjeshtë! Mësoni një mënyrë për të ulur nivelet e stresit

13:08, 06/02/2023
A+ Aa A-

Shkencëtarët thonë se mjafton vetëm një bisedë në ditë me një mik për të ulur nivelin e stresit.

Edhe dërgimi i mesazheve ose shkëmbimi i mesazheve në internet mund t’ju bëjë të ndiheni më të lumtur, sugjeron një studim.

Ne kemi nevojë për një lidhje shoqërore, kështu që bisedat çlirojnë hormonet e ndjenjës së mirë.

Sidoqoftë, sondazhet sugjerojnë se pothuajse gjysma prej nesh i kushtojnë vetëm një orë njerëzve të dashur në një ditë në javë  ose aspak kohë.

Autori i tij, Profesor Jeffrey Hall, tha: “Ka rëndësi me kë flisni, duke folur me njerëz që ju pëlqejnë dhe jeni afër përmirëson mirëqenien më shumë sesa me njerëzit që nuk i njihni ose nuk ju pëlqejnë.”

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco