Lajmi i fundit

LIVE - Këndi i Pano Sokos

Zbulim i frikshëm i shkencëtarve: Pandemia ka plakur më herët trurin tek të rinjtë

Zbulim i frikshëm i shkencëtarve: Pandemia ka plakur më herët trurin tek të rinjtë

09:57, 02/12/2022
A+ Aa A-

Hulumtimet në SHBA kanë zbuluar një tjetër të vërtetë të frikshme për COVID-19.

Sipas hulumtimeve të rinjtë që kanë qenë të infektuar me COVID-19 janë në rrezik të madh.

Studiuesit krahasuan imazhet MRI të 81 adoleshentëve në SHBA para dhe pas pandemisë.

Pas përputhjes së 64 pjesëmarrësve në secilin grup për faktorë të tillë si mosha dhe gjinia studimi zbuloi se hollimi i trurit tek adoloshentët dhe zmadhimi i hipokampusit dhe amigdalës ishin më të zakonshëm në periudhën pas karantinës.

Me fjalë të tjera, pas pandemisë , truri i të rinjve filloi të plakej më shpejt.

‘Diferenca në moshën e trurit është rreth tre vjet. Ne nuk prisnim një rritje kaq të madhe duke qenë se karantina ishte më pak se një vit’ tha Ian Gotlib, profesor i Psikologjisë në Universitetin Stanford .

Në një artikull në revistën Global Open Science, u vlerësuan efektet e stresit të ankthit në të ardhmen në shëndetin mendor të adoleshentëve në Zonën e Gjirit të Kalifornisë dhe u vlerësuan simptomat e depresionit dhe ankthit të pjesëmarrësve. 

Probleme më të mëdha të shëndetit mendor u zbuluan në grupet pas karantinës, duke përfshirë simptoma më të rënda të ankthit, depresionit dhe problemeve të brendshme.

Përkeqësimi i shëndetit mendor ka të ngjarë për shkak të stresit të pandemisë.

Kjo shoqërohet me ndryshime fizike në trurin e adoleshentëve," tha Gotlib për gjetjet. bëri deklarata.

Duke prekur se si ndryshimi do të ketë një ndikim negativ tek të rinjtë, Gotlib tha:

"Nuk e dimë ende. Ne filluam të skanojmë të gjithë pjesëmarrësit përsëri në moshën 20 vjeç. Prandaj, do të kuptojmë më mirë nëse ndryshimet vazhdojnë apo nëse ato fillojnë të ulen me kalimin e kohës”. tha ai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco