Vendimi/ Produktet menstruale do të jenë falas në institucionet publike në Skoci

Vendimi/ Produktet menstruale do të jenë falas në institucionet publike në Skoci

15:43, 16/08/2022
A+ Aa A-

Produktet menstruale do të jenë falas në institucionet publike në Skoci, kur ligji i parë i tillë në botë të hyjë në fuqi në fund të gushtit, raportoi CNN.

Projektligji për Produktet Menstruale u propozua nga Monica Lennon nga laburistët dhe u mbështet unanimisht nga Parlamenti Skocez në vitin 2020.

Ligji nënkupton që produktet menstruale do të jenë të disponueshme në objektet publike, si shkollat ​​dhe universitetet në të gjithë Skocinë, dhe është detyrë e autoriteteve lokale dhe autoriteteve shkollore t'i ofrojnë këto produkte për përdorim falas.

“Jam krenar që kam qenë pionier i Aktit të Produkteve Periodike, i cili tashmë po ndikon në ndryshime pozitive në Skoci dhe në mbarë botën. Autoritetet vendore dhe organizatat partnere kanë punuar shumë për ta bërë realitet të drejtën ligjore për të aksesuar produkte falas. Unë u jam mirënjohës atyre dhe mijëra njerëzve që u përfshinë në të gjithë vendin”, thotë Lenonova.

Ai thotë se ndërsa kriza e kostos së jetesës thellohet, Akti është "një fener shprese që tregon se çfarë mund të arrihet kur politikanët bashkohen për të mirën e njerëzve të cilëve u shërbejmë".

Sekretarja e Drejtësisë Sociale Shauna Robison tha se sigurimi i aksesit në produkte falas është thelbësor për barazinë dhe dinjitetin dhe heqjen e barrierave financiare për t'i aksesuar ato.

"Kjo është më e rëndësishme se kurrë në një kohë kur njerëzit po marrin vendime të vështira për shkak të krizës së kostos së jetesës dhe ne kurrë nuk duam që dikush të jetë në një pozicion ku nuk mund të ketë akses në produktet menstruale," shtoi Robinson.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco