Krijohet vaksina e cila është e aftë të ‘edukojë ‘ sistemin imunitar dhe të përmirësojë përgjigjen kundër tumorit

Krijohet vaksina e cila është e aftë të ‘edukojë ‘ sistemin imunitar dhe të përmirësojë përgjigjen kundër tumorit

14:07, 11/08/2022
A+ Aa A-

Një vaksinë kundër kancerit, e cila përdor një virus të tillë si një kalë trojan për të udhëzuar sistemin imunitar të njohë qelizat e kancerit, mund të aktivizojë përgjigjen imune kundër tumorit dhe mund të përmirësojë efektivitetin e barnave të imunoterapisë.

Është zbulimi i studiuesve të imunorregullimit Armenise-Harvard në Institutin Italian të Mjekësisë Gjenomike me bazë në Irccs, Fondacioni Piemonte për Candiolo Onkologjinë.

Efektiviteti i vaksinës - Zbulimi është ilustruar në një studim të botuar në Science Translational Medicine dhe i kryer në bashkëpunim me bioteknologjinë zvicerane / italiane Nouscom. 

Vaksina është treguar efektive, në kombinim me një medikament imunoterapie, në 12 pacientë me një nëntip të kancerit metastatik të zorrës së trashë.

Të dhëna premtuese - “Duke marrë parasysh që teknika për prodhimin e këtyre vaksinave është testuar me vendosmëri dhe se të dhënat e marra në provën e parë klinike janë shumë premtuese, ekziston një mundësi reale për krijimin e vaksinave të reja efektive kundër shumë llojeve të tjera të kancerit”, tha Luigia Pace, drejtore e laboratori i imunorregullimit Armenise-Harvard. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco