BE: Vaksina të përshtatura me variantet e Covid do të jenë gati në vjeshtë

BE: Vaksina të përshtatura me variantet e Covid do të jenë gati në vjeshtë

21:53, 09/08/2022
A+ Aa A-

Bashkimi Europian po përgatitet për vaksinat e përshtatura sipas varianteve, që të jenë gati në vjeshtë. Lajmi u dha nga Komisionerja e BE-së për Shëndetësinë, Stella Kyriakides.

‘Për të garantuar më së miri përgatitjen tonë të përbashkët kundër Covid-it në vjeshtë dhe dimër, Shtetet Anëtare duhet të kenë mjetet e nevojshme. Këtu përfshihen vaksinat e përshtatura sipas varianteve, si dhe kur do të autorizohen nga Agjencia Evropiane e Barnave’.

Komisionerja e BE-së nënvizoi se marrëveshja mes BE-së dhe Moderna-s për të riprogramuar dërgesat e vaksinave kundër Covid-19 në shtator ‘do të sigurojë që vendet të kenë akses në dozat që u nevojiten në kohën e duhur për të mbrojtur qytetarët’.

Marrëveshja ka të bëjë gjithashtu edhe me vaksinat e përshtatura me variantet e reja BA.4 dhe BA.5 Omicron, në pritje të autorizimit nga EMA. ‘Kjo do të sigurojë që autoritetet kombëtare të kenë akses në vaksinat kur u duhen për fushatat e tyre kombëtare,’ njofton Brukseli në një deklaratë.

‘Marrëveshja garanton që, nëse një ose më shumë vaksina të përshtatura marrin autorizim marketingu, Shtetet Anëtare mund të zgjedhin të marrin vaksinat e përshtatura sipas kontratës aktuale’ dhe gjithashtu parashikon dërgimin e ‘një 15 milionë dozash shtesë’ të vaksinave të përshtatura ‘nënshtrohen autorizimit të marketingut brenda kohëve që do të lejonin përdorimin e këtyre dozave për fushatat e tyre të vaksinimit’, deklaroi komisionerja e BE.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco