Studimi: Lija e majmunit përhapet edhe përmes sipërfaqeve të kontaminuara

Studimi: Lija e majmunit përhapet edhe përmes sipërfaqeve të kontaminuara

15:29, 05/07/2022
A+ Aa A-

Hulumtimi i një universiteti gjerman ka treguar se është e mundur të infektoheni me lisë majmuni përmes sipërfaqeve që janë përdorur nga persona të sëmurë nëse ato sipërfaqe janë shumë të kontaminuara me virusin, duke shtuar se kjo është e mundur vetëm në raste të caktuara.

"Ne hipotezojmë se sipërfaqet duhet të jenë shumë të kontaminuara me virusin që dikush të infektohet duke prekur një sipërfaqe të tillë," tha Johannes Knobloch, kreu i kërkimit në Qendrën Mjekësore të Universitetit Hamburg-Eppendorf të Gjermanisë.

Kjo është veçanërisht e mundur te njerëzit që punojnë me pacientë me lisë majmuni ose ata që jetojnë me një person të infektuar, thuhet në studim.

“Sipas njohurive aktuale, nuk ka rrezik infeksioni duke prekur sipërfaqet e aksesueshme nga publiku, si dorezat e dyerve apo butonat në ashensorë”, shpjegoi Noblah.

Besohet se lija e majmunëve përhapet kryesisht përmes kontaktit të ngushtë fizik midis njerëzve.

Edhe pse ekspertët nuk besojnë se kjo sëmundje virale do të prekë botën në të njëjtën masë si Covid-19, mjekët paralajmërojnë njerëzit, veçanërisht gratë shtatzëna dhe prindërit e fëmijëve, t'i kushtojnë vëmendje simptomave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco