EMA: Vaksinat e reja omicron mund të rrisin mbrojtjen si përforcues

EMA: Vaksinat e reja omicron mund të rrisin mbrojtjen si përforcues

19:34, 04/07/2022
A+ Aa A-

Vaksinat kundër koronaviruseve që përfshijnë variantin omicron mund të përmirësojnë mbrojtjen kur përdoren si të ashtuquajturat doza përforcuese, të shpallura nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) dhe organe të tjera rregullatore globale të shëndetit.

Pas një takimi të enjten, EMA tha se rregullatorët globalë kishin rënë dakord mbi parimet kryesore për përmirësimin e vaksinës Covid-19 për t'iu përgjigjur varianteve të reja të virusit.

Ndërsa vaksinat ekzistuese të koronavirusit ende ofrojnë mbrojtje të mirë kundër shtrimit në spital dhe vdekjes, efektiviteti i vaksinave është dobësuar ndërsa virusi ka evoluar, thonë organet rregullatore.Doza përforcuese bivalente do të thotë që vaksina është bërë si për variantin e ri të virusit, ashtu edhe për variantin origjinal të virusit që shkakton Covid-19, dhe si i tillë mund të "rrisë dhe zgjerojë" mbrojtjen, sipas deklaratës së EMA. .

EMA iu referua në mënyrë specifike vaksinës mRNA. Pfizer dhe Moderna po testojnë versionet e vaksinave të tyre për të punuar në mënyrë specifike në variantin omicron.

Vaksinat që përfshijnë variante të tjera, për shembull, variantin Beta, mund të konsiderohen gjithashtu për përdorim si doza përforcuese nëse të dhënat e provës klinike tregojnë një nivel adekuat të neutralizimit kundër omicron, thuhet në deklaratë.

Kjo është në përputhje me udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) se doza specifike përforcuese mund të ofrojnë mbrojtje kundër varianteve të reja të Covid-19.

Por nuk është në përputhje me pozicionin e rregullatorëve në SHBA. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha të enjten se do të kërkojë përfshirjen e shtameve veçanërisht më të reja të BA.4 dhe BA.5 omicron, të cilat kanë shkaktuar një rritje të rasteve globalisht, në të gjitha vaksinat e reja vendase.

EMA thotë se do të japë më shumë detaje në ditët në vijim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco