Si të stoponi së ngrëni kur jeni të trishtuar?

Si të stoponi së ngrëni kur jeni të trishtuar?

08:57, 29/06/2022
A+ Aa A-

Kur hani nga mërzia është një sjellje e zakonshme e të ngrënit, një sjellje që do të guxoja të thosha se pothuajse të gjithë e kanë pasur në një moment të jetës së tyre. Në fakt, vitet e fundit kam vënë re se gjithnjë e më shumë njerëz pranojnë se hanë nga mërzia dhe se përpiqen ta ndalojnë atë.

Ushqimi për shkak të mërzisë është një lloj diete emocionale. Ashtu siç mund t’i drejtoheni ushqimit për të lehtësuar stresin ose ankthin ose të ndiheni më mirë kur ndiheni të frustruar, po ashtu mund t’i drejtoheni ushqimit për të luftuar mërzinë.

Por si arrini të ndaloni së ngrëni kur jeni të mërzitur?

Sigurohuni që të hani shumë gjatë ditës

Ndonjëherë të ngrënit nga mërzia bëhet sepse jeni vërtet shumë të uritur. Dhe për shkak se uria mund të shfaqet si lodhje ose vështirësi në përqendrim, nuk është e pazakontë të ngatërroni ushqimin me urinë për shkak të mërzisë.

Pra, nëse po përpiqeni të ndaloni së ngrëni sa herë që ndiheni të mërzitur, është e rëndësishme të siguroheni që të hani mjaftueshëm gjatë ditës. Megjithëse sasia ndryshon nga personi në person dhe nga dita në ditë, në përgjithësi është mirë të hani diçka çdo 3-4 orë, ose një vakt me yndyra, proteina dhe karbohidrate, ose një meze të lehtë me dy grupe të ndryshme ushqimore.

Nëse jeni të uritur, hani diçka që ju ngop

Nëse e kuptoni se jeni vërtet të uritur ose nëse kanë kaluar vetëm disa orë që kur keni ngrënë për herë të fundit, përpiquni të hani diçka që vërtet ju ngop.

Identifikoni orët që hani për shkak të mërzisë

Shikoni orët që keni më shumë gjasa të hani sepse jeni të mërzitur. Për shembull mund të jetë:

Kur përfundoni detyra të mërzitshme ose diçka të lodhshme në punë
Natën para gjumit
Kur partneri juaj mungon
Kur i dini orët gjatë ditës kur jeni më të prekshëm ndaj ushqimit, është më e lehtë të planifikoni përpara për t’i siguruar vetes mundësi të tjera, përveç ushqimit.

Praktikoni të ngrënit me vetëdije

Sa herë keni ngrënë për shkak të mërzisë, por e keni kuptuar vetëm më pas? Por është e vështirë të ndryshosh një sjellje që nuk e kupton se po e bën. Praktikimi i ndërgjegjes dhe aftësive të të ngrënit të ndërgjegjshëm mund t’ju ndihmojë të përcaktoni se kur po hani nga mërzia, në mënyrë që të keni një shans të ndaloni së ngrëni kur jeni të mërzitur.

Faleni veten kur më në fund keni ngrënë nga mërzia

Mos harroni, të ngrënit nga mërzia është një sjellje normale e të ngrënit të njeriut. Nëse fillon të lëndojë në vend që të ndihmojë, mund të jetë një sjellje që mund t’ju duhet ta trajtoni. Por si qenie njerëzore, pothuajse me siguri do t’i drejtoheni ushqimit si një mënyrë për të përballuar mërzinë. Çelësi është ta pranoni atë dhe të gjeni alternativa nëse dëshironi të merreni me të, jo ta kritikoni.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco