Ekspertët - thirrje prindërve/ Mos u jepni ujë foshnjave nën gjashtë muajsh

Ekspertët - thirrje prindërve/ Mos u jepni ujë foshnjave nën gjashtë muajsh

12:42, 23/06/2022
A+ Aa A-

Ka ardhur vapa e verës, që do të thotë se shumë do të rrisin konsumimin e ujit. Por ndërsa të rriturve dhe fëmijëve më të mëdhenj u kujtohet se është e rëndësishme të konsumojnë ujë të mjaftueshëm, ekspertët u bëjnë apel prindërve të fëmijëve më të vegjël se gjashtë muajsh që të mos u japin ujë.

Edhe nëse është e padurueshme vapë, foshnjat nën moshën gjashtë muajsh që ushqehen me gji nuk duhet të pinë ujë sepse mund të mbingarkojë barkun e tyre të vogël dhe t'i pengojë ata të marrin lëndët ushqyese të nevojshme nga qumështi i gjirit. Gjithashtu, konsumimi i ujit tek foshnjat që ushqehen me gji mund të çojë në hiponatremi dhe helmim nga uji, gjendje që konsiderohen vdekjeprurëse.

Akademia Amerikane e Ushqyerjes me Gji, Shoqata Amerikane e Obstetërve dhe Gjinekologëve, Shoqata Amerikane e Mjekëve Familjarë, Organizata Botërore e Shëndetësisë, UNICEF dhe shumë organizata të tjera rekomandojnë ushqyerjen ekskluzive me gji në gjashtë muajt e parë të jetës. Ushqyerja ekskluzive me gji përkufizohet si ushqyerja me gji pa asnjë aditiv, që do të thotë se nuk ka shtim të ujit, lëngjeve, qumështit me origjinë jo njerëzore dhe ushqimeve të tjera, përveç vitaminave, mineraleve dhe barnave nëse është e nevojshme.

Megjithatë, foshnjat që ushqehen me formulë mund të përfitojnë nga pak ujë gjatë vapës së verës, por ky duhet të jetë ujë në shishe, ujë për bebe ose ujë rubineti i zier.

Pse uji është i keq për foshnjat?

Foshnjat që ushqehen me gji nuk kanë nevojë për ujë deri në moshën gjashtë muajshe, ndërsa foshnjave që ushqehen me formula mund t'u jepen sasi të vogla.

Katie Zeratski nga klinika Mayo thotë se foshnjat i plotësojnë të gjitha nevojat e tyre për lëngje me qumësht gjiri ose të përshtatur.

“Edhe në një ditë të nxehtë, ata mund t'i marrin të gjitha nevojat e mia për hidratim përmes qumështit të nenes ose formulës”, tha ajo për BuzzFeed.

Të gjithë lëndët ushqyese të rëndësishme për rritjen dhe zhvillimin gjenden në qumështin e gjirit. Uji mund të ndikojë në aftësinë e trupit për të absorbuar proteinat, vitaminat dhe lëndët ushqyese që gëlltiten përmes qumështit të gjirit.

"Dhënia e ujit për një foshnjë mund të ndikojë në aftësinë e tij për të marrë lëndë ushqyese. Stomaku i tyre është kaq i vogël dhe mund të mbushet lehtësisht me ujë, gjë që e bën të vështirë për ta marrjen e ushqimit që u nevojitet," shtoi farmacisti Abbas Kanani.

Çfarë mund të ndodhë nëse një fëmijë pi ujë?

Nëse një fëmijë nën moshën gjashtë muajsh konsumon ujë, kjo mund të çojë në helmim nga uji.

"Helmimi nga uji ndodh kur konsumoni shumë ujë në një periudhë të shkurtër kohore dhe kur niveli i natriumit në gjak bie. Kjo mund të rezultojë në një mbingarkesë të veshkave, gjë që mund të çojë në një çekuilibër të mundshëm në nivelet e elektroliteve,".

Abbas shton se rënia e natriumit është rezultat i futjes së tepërt të ujit në trup, i cili njihet si hiponatremia. Më vonë, mund të rezultojë në ënjtje të trurit, konvulsione dhe në disa situata mund të jetë edhe fatale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco