OBSH: Lija e majmunëve mund të frenohet nëse reagojmë tani

OBSH: Lija e majmunëve mund të frenohet nëse reagojmë tani

15:12, 27/05/2022
A+ Aa A-

Një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha se prioritet duhet të jetë shtypja e lisë së majmunëve në vendet jo-endemike dhe shtoi se kjo mund të arrihet me veprim të shpejtë.

Lija, zakonisht një infeksion i lehtë viral, është endemik në vendet afrikane, por përhapja e tij në vendet jo-endemike si Evropa dhe Shtetet e Bashkuara ka shkaktuar shqetësim. 

Deri më tani, ka më shumë se 200 vende të konfirmuara ose të dyshuara në rreth 20 raste në të cilat virusi nuk ka qarkulluar më parë, raporton Reuters.

 

"Ne mendojmë se nëse prezantojmë masat e duhura tani, ne mund ta frenojmë lehtësisht atë," tha Sylvie Briand, drejtoresha e përgatitjes globale të OBSH-së për sëmundjet infektive, në një konferencë teknike për vendet anëtare në asamblenë vjetore të Agjencisë së Shëndetit të OKB-së.

Ajo theksoi se ekziston mundësia për të parandaluar përhapjen e mëtejshme, duke apeluar publikun e gjerë që të mos shqetësohet sepse transmetimi është shumë më i ngadaltë se viruset e tjera si koronavirusi.

Zyrtarët e OBSH-së thanë se aktualisht nuk ka nevojë për vaksinim masiv, por vaksinim i synuar ku është i disponueshëm për kontakte të ngushta të personave të infektuar.

“Hetimi i rastit, monitorimi i kontakteve dhe izolimi janë zgjidhjet më të mira”, tha Rosamund Lewis, kreu i Sekretariatit të OBSH-së për Linë, i cili është pjesë e Programit të Emergjencës të OBSH-së.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco