Këto ushqime në mëngjes ju ndihmojnë të humbni peshë

Këto ushqime në mëngjes ju ndihmojnë të humbni peshë

14:02, 25/05/2022
A+ Aa A-

Një vakt që është shumë i rëndësishëm kur doni të hani shëndetshëm dhe të humbni peshë është mëngjesi. Por është e rëndësishme që të hani ushqimet që duhen. Më poshtë, janë disa ushqime që mund të hani për mëngjes, të cilërt janë aleatë të shkëlqyer në humbjen e peshës.

Vezët

Vezët janë të pasura me proteina dhe është vërtetuar se rrisin ndjenjën e ngopjes dhe reduktojnë marrjen e ushqimit më vonë gjatë ditës.

Kosi

Kosi është një ushqim i pasur me proteina, i lidhur gjithashtu me reduktimin e urisë dhe reduktimin e marrjes së ushqimit.

Manaferrat

Manaferrat janë të pasura me lëndë ushqyese dhe fibra. Studimet kanë treguar se ngrënia e tyre mund të ndihmojë në uljen e marrjes së kalorive dhe humbjen e peshës.

Grejpfrut

Grejpfruti është një ushqim me pak kalori i pasur me ujë dhe fibra. Studimet kanë treguar se ndihmon në procesin e humbjes së peshës, dhe grejpfruti i freskët është një shtesë e shkëlqyer për smoothie-t dhe sallatat e frutave.

Kafe

Kafeja përshpejton metabolizmin dhe djeg yndyrat, dhe konsumimi afatgjatë i kafesë ndihmon në kontrollin e peshës. Gjithsesi kujdes mos e teproni me sheqerin dhe qumështin.

Kivi

Kivi është një tjetër frut i pasur me fibra, falë të cilave ul oreksin dhe përshpejton rënien në peshë. Ky frut jeshil vepron edhe si një laksativ natyral.

Çaji jeshil

Çaji jeshil dhe përbërësit e tij ndihmojnë në djegien e yndyrës dhe kalorive, gjë që ndihmon në humbjen e peshës. Ka disa mënyra për të shijuar çajin jeshil – mund të shtoni limon të shtrydhur, pak mjaltë, xhenxhefil, nenexhik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco