Lajmi i fundit

Protesta/ Sali Berisha mbërrin në selinë e PD

Ekspert i fertilitetit: Një dietë vegane mund të zvogëlojë shanset për të mbetur shtatzënë

Ekspert i fertilitetit: Një dietë vegane mund të zvogëlojë shanset për të mbetur shtatzënë

21:28, 15/05/2022
A+ Aa A-

Biologia riprodhuese Grace Dagdal paralajmëron se ndërsa një dietë e pasur me fruta, perime dhe bishtajore është e shëndetshme, një dietë vegane mund të shkaktojë probleme për gratë që përpiqen të mbeten shtatzënë.

Duke marrë parasysh që dietës vegane i mungojnë lëndë ushqyese të rëndësishme, ajo këshillon se mund të jetë e dobishme të filloni të konsumoni përsëri më pak mish dhe peshk.

 

Veganët rrezikohen nga mungesa e zinkut, hekurit dhe vitaminës B12 sepse nuk hanë mish. Një problem tjetër është mungesa e acideve yndyrore omega-3, të cilat përftohen nga peshku yndyror dhe jodit që gjendet tek peshku i bardhë.

"Nëse veganët dhe vegjetarianët nuk marrin suplementet e duhura, ata mund të duhet të kompensojnë atë mungesë për të rimbushur furnizimin e trupit të tyre me këto lëndë ushqyese," tha Dagdal, i cili foli në Londrën e Fertility Show. hr.

Ajo tha gjithashtu se ata i kuptojnë plotësisht arsyet etike dhe mjedisore pse njerëzit zgjedhin një dietë vegane.

"Ndonjëherë u them grave që përpiqen të mbeten shtatzënë, por kanë nivele të reduktuara të këtyre lëndëve ushqyese, se do të ishte mirë që ato të fillonin të hanë sasi më të vogla të mishit dhe peshkut," shtoi Dagdal.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco