Lajmi i fundit

TASK FORCE/ '7 Korrik' protesta e shqiptarëve

STUDIMI/ Një pushim nga mediat sociale për vetëm shtatë ditë mund të ndihmojë shëndetin tuaj mendor

STUDIMI/ Një pushim nga mediat sociale për vetëm shtatë ditë mund të ndihmojë shëndetin tuaj mendor

19:56, 15/05/2022
A+ Aa A-

Studiuesit nga Britania e Madhe kanë gjetur në një studim të ri se një ndërprerje njëjavore e përdorimit të mediave sociale tek të anketuarit shkaktoi një përmirësim të ndjeshëm në simptomat e ankthit dhe depresionit dhe mirëqenien e përgjithshme mendore.

Ekspertët thonë se është shumë e lehtë të biesh në 'groipën' e rrjeteve sociale në kërkim të lajmeve të këqija, veçanërisht kur algoritmet e mediave sociale përpiqen të na japin edhe më shumë se çfarë po shikojmë tashmë.

Megjithatë, shkencëtarët nga Universiteti i Bath thonë se egziston një mënyrë e mirë për të hequr qafe humorin e keq dhe për të mbrojtur shëndetin mendor nga rrjetet sociale.

Ata thonë se edhe një javë pushim nga rrjetet si Facebook, Twitter dhe Instagram mund të zvogëlojë simptomat tuaja dhe në përgjithësi të përmirësojë ndjenjën tuaj të mirëqenies.

Mund të lirojë gjithashtu disa orë kohë që mund t'i përdorni për aktivitete të tjera. 

Për të studiuar efektin e ndërprerjes së mediave sociale në shëndetin mendor, Dr. Jeff Lambert dhe ekipi i tij vendosën rastësisht 154 përdorues të përditshëm të mediave sociale të moshës 18 deri në 72 vjeç në një nga dy grupet. Grupit të parë iu kërkua të përmbahej nga përdorimi i mediave sociale për shtatë ditë. Tjetra u lejua të vazhdonte normalisht.

Rezultatet bazë u morën për depresionin, ankthin dhe mirëqenien. Para pushimit, njerëzit raportuan se shpenzonin mesatarisht rreth tetë orë në javë në mediat sociale.

Gjatë studimit, shkencëtarët mblodhën statistika për kohën që pjesëmarrësit e hulumtimit kaluan para ekranit për të konfirmuar se me të vërtetë kishin bërë një pushim. Ata zbuluan se ata që ishin në pushim kishin mesatarisht 21 minuta kohë para ekranit gjatë gjithë javës, ndërsa një grup tjetër për rreth shtatë orë.

Pas shtatë ditësh, njerëzit që bënë një pushim vunë re një përmirësim të ndjeshëm në simptomat e ankthit dhe depresionit, si dhe një ndjenjë më të mirë të mirëqenies në krahasim me ata që nuk e bënë këtë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco