Lajmi i fundit

TASK FORCE/ '7 Korrik' protesta e shqiptarëve

Si të humbni peshë pa hequr dorë nga ëmbëlsirat?

Si të humbni peshë pa hequr dorë nga ëmbëlsirat?

10:15, 13/05/2022
A+ Aa A-

Edhe pse shumë dieta strikte vendosin kufizime në konsumimin e ëmbëlsirave, disa ekspertë besojnë se kjo nuk është qasja e duhur dhe se çon në një marrëdhënie të keqe me ushqimin.

Prandaj, nëse doni të hani diçka të ëmbël, duhet të kënaqeni veten. Nëse jeni adhurues i ëmbëlsirave, por dëshironi të humbni peshë, ka shumë opsione të shëndetshme që dietologët rekomandojnë edhe për ata që i përmbahen deficitit të kalorive.

Zgjidhni ëmbëlsirat në porcione të kontrolluara

Vetëm për shkak se po përpiqeni të humbni peshë nuk do të thotë që duhet të ndaloni së ngrëni ëmbëlsira. Në vend të kësaj, kujdes me madhësinë e porcioneve mund të bëjë një ndryshim.

“Ëmbëlsirat në porcione të kontrolluara janë opsione të mira për ata që duan të kontrollojnë peshën e tyre”, thotë dietologia Lauren Manaker.

Shijoni një filxhan çaj jeshil me ëmbëlsirën tuaj

Mund të mos e lidhni automatikisht pirjen e çajit me të ngrënit e ëmbëlsirave, por ky kombinim mund të jetë jo vetëm i shijshëm, por edhe i shëndetshëm.

 

Manaker sugjeron çajin jeshil për një arsye të mirë.

“Çaji jeshil përmban kafeinë dhe një përbërje të quajtur EGCG, e cila është treguar se mbështet humbjen e peshës”, thotë Manaker.

Mbështetuni në ëmbëlsinë natyrale të frutave

Nëse jeni adhurues i frutave, përpiquni të mbështeteni herë pas here në varietetin tuaj të preferuar.

“Ngrënia e frutave mund të ndihmojë në plotësimin e dëshirës suaj për ëmbëlsirat, dhe në këtë mënyrë t'i japë trupit tuaj fibrat e nevojshme që mund të ndihmojnë në kontrollin e oreksit dhe arritjen e ngopjes”, tha Manaker.

Lejoni vetes të hani ndonjë ëmbëlsirë

Ndonjëherë humbja e tepërt në peshë mund të ketë efektin e kundërt.

“Kur e kufizojmë veten në dietën tonë dhe nuk e lejojmë veten të shijojmë ushqimin që dëshirojmë, dëshira vetëm do të rritet”, thotë nutricionistja Taylor Wesley.

"Dëshira ndoshta do të vazhdojë të rritet derisa të hiqni dorë. Në atë pikë, ju keni më shumë gjasa të hani më shumë sesa keni kënaqur menjëherë. Kjo qasje në fakt ju ndihmon të mbani vendimet dhe disiplinën tuaj në afat të gjatë," shtoi Wesley, raporton Index.hr.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco